banner39

İran'a beklediği haber geldi; yaptırımlar kaldırılıyor

Cenevre'de biraraya gelen İran ve BM 5 daimi üyesi ile Almanya, nükleer program konusunda uzlaşmaya varılmasının ardından İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılacağı açıklandı

Ortadoğu 16.01.2016, 12:46 16.01.2016, 23:32
İran'a beklediği haber geldi; yaptırımlar kaldırılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Avusturya'nın başkenti Viyana'da görüşmeler yürüten İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, yaptırımların bugünden itibaren kaldırılacağını söyledi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın bugün Tahran yönetiminin varılan anlaşma uyarınca nükleer enerji programını küçülttüğünü açıklaması bekleniyor.

Tahran'a BM, AB ve ABD tarafından uygulanan yaptırımların kaldırılmasıyla İran'ın ülke dışında bulunan ve dondurulmuş olan milyarlarca dolarlık varlığına tekrar erişimine izin verilecek.

Ayrıca İran'ın yeniden uluslararası piyasalara petrol ihracatının da önü açılacak.

İSNA: İRAN İÇİN GÜZEL BİR GÜN

İran haber ajansı ISNA, Zarif'in yaptırımların kaldırılacağını açıklamasının ardından "Bugün İran halkı için güzel bir gün" dediğini aktarıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise tarafların nükleer program anlaşmasını uygulamaya koymak için doğru yönde adımlar attığını ifade etti.

Anlaşma uyarınca Tahran, nükleer program kapsamındaki santrifüj sayısını önemli ölçüde azaltacak ve Arak kenti yakınlarındaki reaktörlerin faaliyetini tamamen durduracak.

Temmuz 2015'te varılan anlaşma uluslararası diplomasi açısından önemli bir dönüm noktası olarak yorumlanmış ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından da 'tarihi' olarak nitelenmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?