banner15

İran'da ABD elçiliği baskının yıldönümü kutlanıyor

İran'da devrimden sonra ABD Büyükelçiliğine yapılan baskın çeşitli etkinliklerle kutlanıyor

İran'da ABD elçiliği baskının yıldönümü kutlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran’da devrimden sonra ABD Büyükelçiliği’nin öğrenciler tarafından basılarak 63 kişinin rehin alınmasının yıldönümü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Büyükelçilik baskının yıldönümü nedeniyle ABD Büyükelçiliği önünde büyük bir gösteri alanı düzenlendi. Gösterilere kalabalık bir grup katıldı.

Öte yandan ülkenin Dini lideri Ayetullah Ali Hamaney baskının yıldönümü nedeniyle gençlere yönelik bir konuşma yaptı.

Hamaney, İran halkının İslam Cumhuriyeti’ni yok etmek için her türlü oyuna başvuran ABD’ye dostluk eli uzatmayacağını söyledi. ABD’nin ülkesine karşı düşmanlığının İran devriminin ilk aylarından itibaren başladığını ve temel hedefinin ise İran sistemini yıkmak olduğunu vurguladı. Siyasetçilere yönelik mesajı ise Amerikalılar ile ilişkilerin düzeltilmemesi yönünde oldu.

İran dini lideri konuşmasında “Bazılarının Amerika ile dostluk yapıp ilişkileri geliştirmenin bu ülkenin beslediği düşmanlık ve kurduğu komplolara son vermeyeceğini bu tarihi tecrübeden anlamaları gerekiyor”  cümlelerini kullandı.
 
ABD ve İngiltere ile geliştirilen yakın ilişkiler İran’da özellikle muhafazakâr kesimi çok rahatsız etti. İngiltere elçiliğinin açıldığı gün alana yaklaştırılmayan gruplar polislere “Siz kime çalışıyorsunuz, biz bu devrimi İngiliz’e Amerika’ya karşı yapmadık mı” gibi cümleler kullanıyordu.

ABD elçiliği önündeki tepkilerin de dini liderin konuşmasından sonra daha sert olacağı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 13:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35