banner15

İran'da ABD'li gazeteciye hapis cezası

İran'da ABD casusluğu iddiasıyla yargılanan gazeteci Jason Rezayan'a hapis cezası verildi

İran'da ABD'li gazeteciye hapis cezası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Washington Post muhabiri Jason Rezayan casusluk yaptığı gerekçesiyle İran’da hapis cezasına çarptırıldı.

İran resmi haber ajansı Irna'nın haberine göre Amerikalı gazeteciye verilen hapis cezasının süresi belli değil. Savcı Gulamhüseyin Muhsini Ecayi "Her ne kadar bir hüküm ve bir hapis cezası olsa da bu nihai karar değil" dedi. Ecayi mahkemenin verdiği hüküm gazetecinin avukatına tebliğ edilmediği için ayrıntı veremeyeceğini söyledi.

Geçen yıl gözaltına alınan 39 yaşındaki gazeteci hakkında ABD için casusluk ve İran’a karşı propaganda yapma suçlaması bulunuyor. Rezayan'ın bir başka Amerikalı gazeteci aracılığıyla Beyaz Saray'a bilgi aktardığı ileri sürülüyor.

Rezayan ile İranlı gazeteci eşi Yeganeh Salihi 2014 yılının temmuz ayında Tahran'daki evlerinde gözaltına alınmıştı. Salihi ekim ayında kefaletle serbest bırakılmıştı. Gazeteci Jason Rezayan mayıs ve temmuz ayları arasında dört kez Tahran'daki devrim mahkemesine çıkartılmış, dava kapalı oturumlarda görülmüştü. Gazeteci hakkında 20 yıl hapis cezası istenmişti.

Rezayan hem İran hem de ABD vatandaşı. Amerikan hükümeti suçlamaların her hangi bir dayanağı olmadığını açıklayarak gazetecinin serbest bırakılmasını istemişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 11:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35