İran'da ABD'ye ziyaret tartışması

İran'dan resmi bir heyetin, ABD’yi ziyaret ederek, 7. Pitsburg Ticaret Konferansı’na katılması İran kamuoyunda tartışma konusu oldu

İran'da ABD'ye ziyaret tartışması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Kültür ve İslami İrşad Bakanlığı'na bağlı bir heyetin, ABD'yi ziyaret ederek, 7. Pitsburg Ticaret Konferansı’na katılması İran kamuoyunda tartışma konusu oldu.

Bakanlık, yayınladığı yazılı açıklamada, bazı medya organlarının olayı doğru yansıtmadığını bildirdi. Açıklamada, bakanlık yetkililerinin katıldığı konferansa, Umman, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’dan yetkililerin de katıldığı  ve konferansta Ortadoğu bölgesindeki kültürel ve ticari konuların gündeme geldiği yer aldı.

Açıklamada, “İran heyeti, ABD hükümetinden yetkililerle resmi ya da gayri resmi görüşmede bulunmamıştır” ifadeleri yeraldı.

ABD’nin Pensilvanya eyaletinde düzenlenen 7. Ticaret Konferansı Pitsburg Fairmont Hotel’de düzenlenmişti. 28 Ekim'de düzenlenen konferansa ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Greg Sullivan'ın da katılması İran'da muhafazakar çizgideki siyasiler ve yayın organlarında eleştiri konusu olmuştu. 

İran meclisinden bir grup milletvekili, bir süre önce İran Kültür ve İslami İrşad Bakanı Ali Cenneti hakkında “hatalı siyasette ısrar ettiği” gerekçesiyle Meclis Başkanlığı'na gensoru önergesi sunacağını açıklamıştı. 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2014, 16:49
banner53
YORUM EKLE

banner39