banner15

İran'da Anayasa Koruma Konseyi Başkanı Cenneti seçildi

İran'ın Anayasa Koruma Konseyi Başkanlığı'na yeniden Ahmed Cenneti seçildi

İran'da Anayasa Koruma Konseyi Başkanı Cenneti seçildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

20 Temmuz'da İran'ın yeni seçilen Anayasa Koruma Konseyi ilk toplantısını yaptı. Toplantı detaylarını Konsey sözcüsü Abbas Ali Kadhodayi Telgraf sosyal ağındaki sayfasından paylaştı.

Kadhodayi Telgraf’daki yazısında, "Bugün yenilenen Anayasa Koruma Konseyi'nin ilk toplantısı yapıldı. Ahmed Cenneti yeniden bu Konseyin Başkanı, Muhammed Rıza Alizadeh başkan yardımcısı seçildi. Ayetullah Cenneti konuşmasında güven için dini lider Ali Hamaney teşekkür etti.” diye yazdı.

Toplantıda, İran'da yaklaşan 2017 başkanlık seçimleri de ele alındı.

İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney 14 Temmuzda bir kararname yayımlayarak, Anayasa Koruma Konseyi 3 üyesini Ahmed Cenneti (Şimdiki başkan) , Muhammed Rıza Modarres Yazdi ve Mehdi Shabzendedar olarak belirlemişti. Bir gün önce İran Meclisi (parlamentosu) Konseyin üç üyesini seçmişti.

İran parlamentosu başkanı Sadık Laricani Konseye beş aday önerdi. Oylama sonuçlarına göre Kadhodayi Abbas Ali, Muhammed Rıza Alizadeh ve Sayed Musavi Fazulla Konsey üyesi seçildiler.

İran Anayasa Koruma Konseyi Cumhurbaşkanlığı, Parlamento ve Uzmanlar Konseyi adaylarını denetlemeden, bu seçimlerin yapılmasından ve mecliste kabul edilen yasaların İslam kanunları normlarına uygunluğundan sorumlu.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2016, 18:59
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48