İran'da bayram eden de var tedirgin olan da

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve 5+1 grubu arasında yürütülen nükleer müzakerelerde varılan anlaşma konusunda İran basını ikiye ayrıldı

İran'da bayram eden de var tedirgin olan da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve 5+1 grubu arasında yürütülen nükleer müzakerelerde varılan anlaşma konusunda ikiye ayrılan İran basınında hükümete yakın gazeteler, anlaşmayı "yüzyılın anlaşması" diye nitelerken, muhafazakar çizgideki basın organları ise anlaşmaya ihtiyatlı yaklaştı.

Ülkenin en büyük gazetelerinden yarı resmi "İttilaat Gazetesi" anlaşma için "tarihi anlaşma" manşeti atarak, nükleer anlaşmayla birlikte 12 yıllık nefes kesen müzakerelerden sonra İran halkının haklarını elde ettiğini yazdı.

Reformcu kanada yakın gazetelerden "Yezd", "Kilit döndü İran güldü" başlığını manşete taşıyarak İran'ın dünkü anlaşmadan kazançlı çıktığı yorumunu yaptı.

Yine aynı çizgideki gazetelerden "Arman", "Dünya İran'a saygıya durdu" manşetiyle çıkarken, anlaşmayı "yüzyılın anlaşması" şeklinde niteledi. "İtimad" ise nükleer anlaşmayı İran'ın diplomasi zaferi olarak görerek, anlaşmayla birlikte dünyanın da değiştiği değerlendirmesini yaptı.

Reformcu Şark Gazetesi ise Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve ABD'li mevkidaşı John Kerry'nin müzakerelerdeki bir fotoğrafını kullandı ve "Savaşsız bir zafer" manşetini attı.

BATI TEST EDİLECEK

Aşırı muhafazakar çizgisiyle tanınan ve zaman zaman Ruhani hükümetini ağır dille eleştiren Keyhan gazetesi ise "180 derece ihtilaf, bir anlaşmada iki rivayet" manşetini atarak, İran ve ABD'li yetkililerin nükleer anlaşma sonrası farklı şeyler söyledikleri görüşünü savundu.

Yine muhafazakar çizgideki Kudüs Gazetesi anlaşmayla "Batı'nın test edileceği" yorumunu yaparak, müzakerelerde varılan anlaşmanın İran ve Dünya piyasalarına etkisinin olumlu olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Aynı çizgideki Vatan-ı İmruz gazetesi ise anlaşmaya ihtiyatlı yaklaşarak, anlaşmanın uygulanmasının beklenmesi gerektiğini yazdı.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 13:10
banner53
YORUM EKLE

banner39