banner15

İran'da cuma imamından İsrail'e tehdit

Tahran cuma imamı Ayetullah Ahmed Hatemi, İsrail'in İran'a yönelik bir saldırıya kalkışması durumunda Tel Aviv ve Hayfa'nın yerle bir edileceğini söyledi

İran'da cuma imamından İsrail'e tehdit

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tahran cuma imamı Ayetullah Ahmed Hatemi, İsrail'in İran'a yönelik bir saldırıya kalkışması durumunda Tel Aviv ve Hayfa'nın yerle bir edileceğini söyledi.

Hatemi, cuma namazı hutbesinde nükleer anlaşmadan çekilen ABD ile birlikte Avrupa'ya eleştiriler yöneltti.

İran'ın nükleer anlaşmaya imza atan Avrupalı ülkelere güvenmemesi gerektiğini belirten Hatemi, "Avrupa ülkeleri anlaşmadaki taahhütleriyle ilgili birkaç hafta içinde yazılı garanti sunmazlarsa anlaşmadan çekileceğiz." ifadesini kullandı.

Tahran cuma imamı Hatemi, "Sözünü tutmama konusunda Avrupa'nın ABD ile bir farkı yok." dedi.

Hatemi, İran'ın nükleer silah üretme hedefi olmadığını ancak füze kapasitesini her gün daha da ileri seviyeye taşıdığını belirterek, "İsrail bir delilik yapmaya kalkarsa Tel Aviv ve Hayfa'yı yerle bir ederiz." tehdidinde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın kararını destekleyen bazı Körfez ülkelerini hedef alan Hatemi, "Sizi uyarıyorum. Eğer bölgede bir şey olursa siz ABD'nin piyonları olacaksınız, servetleriniz yağma edildiği gibi canlarınız da yağma edilecek." diye konuştu.

ABD'ye tepki gösterileri

Öte yandan ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesine tepki gösteren İranlılar cuma namazı çıkışı gösteriler düzenledi.

Göstericiler, ABD Başkanı Trump, İngiltere ve İsrail aleyhinde sloganlar atarak, ABD bayrağını ateşe verdi.

İran'daki cuma imamları bizzat ülke lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından atanıyor. Liderin temsilcisi konumunda olan cuma imamları Hamaney'i temsilen hutbe veriyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 16:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48