İran'da devrim törenleri başladı

İran İslam Devrimi lideri Ayetullah Humeyni'nin 1 Şubat 1979 tarihinde Fransa'dan İran'a gelişi ülkenin çeşitli yerlerinde kutlandı.

İran'da devrim törenleri başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'da 1979 tarihinde gerçekleşen İslam Devrimi'nin yıl dönümü ülke genelinde kutlanmaya başlandı.

İranlı Tasnim Haber Ajansı'nın haberine göre, bugün Tahran'da bulunan Özgürlük Meydanı'nda 'motosikletli gruplar' Humeyni'nin eve dönüşünü simgeleyen bir geçit töreni düzenledi.

AYETULLAH HUMEYNİ KİMDİR?

Çocukluğundan itibaren dini medreselerde eğitim gören İmam Humeyni, genç yaşından beri Şah Rıza Pehlevi rejimine karşı mücadele verdi ve devrimden önce birkaç kez yaptığı rejim aleyhindeki konuşmalar yüzünden cezalandırıldı.

1964'de ülkesinden sürüldü. Kısa süre Irak ve Türkiye'de kaldıktan sonra gittiği Fransa'da 1 Şubat 1979'a kadar ikamet etti.

İran rejiminin yıkılması için Yeşil Kuşak Projesi doğrultusunda ABD tarafından eğitildiği şeklinde iddialar Türkiye'deki Humeyni karşıtları tarafından dile getirilse de Humeyni'nin yıktığı Şah Muhammed Rıza Pehlevi'nin Ajax Operasyonu ile ABD tarafından yeniden İran'ın başına getirildiği ve aynı kişinin başlangıçta İran petrollerini Amerikalılara sattığı düşünüldüğünde geçersiz kalır. Bununla birlikte İran rejimi kapitalizm ve Amerika karşıtıdır.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 11:42
banner53
YORUM EKLE

banner39