İran'da halı 'sanat' demek

İran’ın kültürel zenginliğinin en önemli simgesi olan halılar sadece mağazalarda değil, Tahran’da bir müzede de sergileniyor. 500 yıllık halıların bulunduğu, ilmek ilmek hikayelerin işlendiği paha biçilemeyen halıların Tahran Halı Müzesi’nde

İran'da halı 'sanat' demek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyanın en eski kültürlerinden beş bin yıllık geleneğe sahip İran'ın kültürel zenginliği yüzyıllardır farklı desenli halılarda hayat buluyor. İran'da halının tarihi kaynaklara göre 1500 yıl öncesine uzanıyor.

Sasaniler döneminde halılar artık bir kültür simgesi haline gelirken, Şah dönemindeyse halıcılık artık bir iş sanatı olarak kendisini gösterdi. Özellikle son dönemlerde halı sanatını milli bir kültüre dönüştüren İranlılar, Tahran'da 1977'de açılan halı müzesi ile sanatlarını dünyanın dört bir yanından ülkeye gelenlerle buluşturuyor.

Müzede sergilenen ve ilmek ilmek işlenen motiflerin nakşedildiği halılar bir tablo edasıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Her halının özelliğine göre kıymeti belirleniyor. Rengi, motifleri ve atılan ilmek sayısı ile halının kalitesi değişiyor.

FARKLI YÖRELERDEN HALILAR SERGİLENİYOR

Meşhur İran halıları daha çok İran'ın köylerinde veya Yörükler’in yaşadığı bölgelerde üretiliyor. Her bölgenin halısı kendi yöresinin kültüründen izler taşıyor. Tahran Halı Müzesi’nin Görevlisi Perisa Beyzaj, asırlık müze ve halılar hakkında şu şekilde konuştu:

“Binanın dış görüntüsündeki kolonlar dokuma tezgahından esinlenmiş. Ana salonumuz 200 halı sergileyebilecek ölçüde. Değişik yörelerin halı sanatı sergileniyor; İsfahan, Kaşan Azerbaycan, Kirman, Horasan gibi Yörük halıları. Buna göre bu yörelerin önde gelen eserleri toplanmış durumda.”

Halıların bir kısmı destanları, tarihi olayları ve şahsiyetleri anlatıyor. İran Halı Müzesi’nin dünya liderlerine ayrılan bölümündeki Sultan 2. Abdulhamid Han’ın resmedildiği halı en çok dikkat çeken eserler arasında yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2016, 11:35
banner53
YORUM EKLE

banner39