banner39

İran'da holokost karşıtı karikatür yarışması

İran'da holokostu hicvetmek üzere uluslararası bir karikatür yarışması düzenlendi

Ortadoğu 06.02.2015, 16:15 06.02.2015, 16:15
İran'da holokost karşıtı karikatür yarışması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran’da holokost ile ilgili bir karikatür yarışması düzenlenecek. Yarışmada İkinci Dünya Savaşı sırasında yapıldığı öne sürülen Yahudi katliamının hicvedileceği bildiriliyor. Yarışma, Fransız medyasında Hazreti Peygamber'in karikatürlerinin yayınlanmasına karşı bir tepki olarak görülüyor.

Reformcu olarak görülen Hasan Ruhani’nin iktidara gelmesinden sonra Holokost konusunun bu şekilde gündeme taşınması İran siyasetinde ABD ve İsrail karşıtı muhafazakarların etkisinin arttığı şeklinde yorumlanıyor. Ancak bu girişimin ABD’nin İran ile nükleer anlaşma imzalamasına karşı olan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun seçim öncesi elini güçlendireceği de belirtiliyor.

Aynı yarışma dokuz yıl önce de düzenlenmişti. İlan edilen yarışmaya da İkinci “Uluslararası Holokost Karikatürleri” ismi verildi. Etkinliği Mesud Şucay Tebetabi başkanlığındaki İran Karikatüristler Evi düzenliyor. Yarışma İran ve dünya genelinden her karikatüriste açık.

İlan edilen şartnamede katılımcıların konu ile ilgili karikatürlerini 1 Nisan’a kadar teslim edebileceği belirtildi. İlk üçe girenlere sırasıyla 12, 8 ve 5 bin dolar para ödülü verilecek.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü