banner15

İran'da 'Kur'an yakma'ya öfke yağdı-FOTO

ABD'deki Kuran yakma girişimine İran'da binlerce insanın katılımıyla protesto gösterisi düzenlendi

İran'da 'Kur'an yakma'ya öfke yağdı-FOTO


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'de radikal gruplarca Kur'an-ı Kerim kopyalarının yakılması, İran genelinde protesto edildi. Tahran başta olmak üzere İran genelinde yapılan protestolara onbinlerce kişi katıldı.

İran'ın diğer eyaletlerinin yanı sıra Tahran'da da cuma namazı sonrası on binlerce kişi, Amerikalı aşırı dinci grupların eylemini kınamak için gösteri düzenledi.

iran-eylem.jpg

Namazın kılındığı Tahran Üniversitesi bahçesinden İnkılab Meydanı'na doğru yürüyüşe geçen vatandaşlar, ''ABD'ye ölüm'', ''İngiltere'ye ölüm'', ''İsrail'e ölüm'' sloganı attı.

''Kur'an-ı Kerim rahmettir, barıştır'', ''İslam'a, Kur'an'a canımız feda'' yazılı pankart ve dövizlerin taşındığı gösteride, ''Kutsal değerlere ihanet cesaretinde bulunanların cezalandırılması'' istendi.

Eylemin gerçekleştirilmesi fikrini ortaya atan ABD'deki bir Protestan kilisesi rahibi için ''Siyonist rahip idam edilsin'' talebinde bulunan vatandaşlar, olaydan Amerikan yönetimini sorumlu tuttu.

iran-gosteri.jpg

Okunan bildiride de Müslümanların söz konusu ihanet karşısında sessiz kalmayacağı belirtilerek, ''ABD'nin uluslararası düzeyde şikayet edilmesi'' istendi.

"Akıl ve mantık karşısında yenik düşen radikal grupların, kutsal değerlere hakaret ederek çaresizliklerini ortaya koyduklarının" belirtildiği bildiride, bu tür eylemlere karşı önlem alınması gerektiği kaydedildi.

Gösteri, Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından sona erdi.

iran-protesto.20100917182501.jpg

 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2010, 07:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35