İran'da nükleer denetimleri başlıyor

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı yetkilileri önümüzdeki üç hafta içerisinde İran'daki Arak Ağır Su Üretim Tesisi ile Geçin madenlerini denetleyecek

İran'da nükleer denetimleri başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Ali Ekber Salihi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) görevlilerinin ocak ayı içinde Geçin madenlerini denetleyeceğini söyledi.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA’da yer alan habere göre Salihi, "Denetim tarihi henüz netleşmedi. Gelecek 3 hafta içerisinde yapılmasını bekliyoruz” dedi.

"UAEA Başkanı Yukio Amano ile anlaşmaya vardığımız altı maddenin uygulanması konusunda kararlıyız" diyen Salihi, Arak Ağır Su Üretim Tesisi ile Geçin madenlerinin UAEA tarafından denetlenmesinin de bu maddeler arasında yer aldığını hatırlattı.

UAEA denetçilerinin Arak’taki denetlemeleri sorunsuz bir şekilde yaptığını ifade eden Salihi, İran ile UAEA arasındaki işbirliğinin sorunsuz devam ettiğini belirtti.

Salihi, İran ile BM Güvenlik Konseyi daimi beş üyesi ile Almanya’dan oluşan 5+1 ülkeleri arasında İran’ın nükleer faaliyetlerine ilişkin sürdürülen müzakereler ve İran ile UAEA arasındaki işbirliği sürecinin olumlu seyrettiğini, bir sorun olması durumunda bunun hoşgörü çerçevesi içerisinde çözüme kavuşturulabileceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2014, 16:47
banner53
YORUM EKLE

banner39