banner39

İran'da paradan sıfır atma referandumu

İran, Cumartesi günü paradan dört sıfır atılmasını onaylamak üzere referanduma gidiyor.

Ortadoğu 13.07.2011, 09:38 13.07.2011, 09:38
İran'da paradan sıfır atma referandumu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran halkı, önümüzdeki cumartesi günü paralarından 4 sıfırın atılıp atılmayacağını belirlemek üzere referanduma gidiyor. İran Merkez Bankası "para biriminin ıslahı" için Cumartesi gününde referandum yapılacağını açıkladı. İran bakanlar kurulu en son yaptığı toplantıda paradan 4 sıfırın kaldırılması yönündeki kanun tasarısını kabul etmişti.

İran Merkez Bankası açıklamasında Cumartesi günü yerel saatle 12:00'da belirlenen bir internet sitesi üzerinden referandum gerçekleştirilecek. Oylama yeni para birimi için yapılacak.

İran Merkez Bankası Başkanı Mahmud Behmeni de daha önce yaptığı açıklamada, merkez bankasının, Bakanlar Kurulu'na sıfırların kaldırılması yönündeki önerisinin kabul edildiğini belirtmişti. Behmeni ayrıca, yeni para birimi, ve ayrıntılar hakkında, en kısa zamanda Merkez Bankası sitesinden gerekli bilgilere ulaşılabileceğini bildirmişti.

Merkez Bankası Başkanı, yeni para birimi ve ayrıntıları yönündeki projenin hayata geçirilmesi çalışmalarının en az 3 yıl zaman gerektirdiğini kaydetmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?