banner15

İran'da reformist adayların yüzde 30'u kadın olacak

İran'da Şubat 2016'da yapılacak meclis seçimlerinde Reformistler adaylarının yüzde 30'unu kadınlardan saçecek...

İran'da reformist adayların yüzde 30'u kadın olacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'da seneye yapılacak meclis seçimlerinde reformistlerin adaylarının yüzde 30’unun kadın olacağı belirtiliyor.

İran haber ajansı ISNA’nın bildirdiğine göre reformistlerin politikalarını belirleyen Konsey başkanı Muhammed Arif "Yasamada kadınların etkileyici faktörü" konulu toplantıda konu ile ilgili açıklamalar yaptı.

Arif, ülkenin gelişmesi için İran'da devam eden toplumsal süreçlere kadınların tam olarak katılması gerektiğini söyledi. Arif, "Kamusal ve siyasi süreçlere kadınların katılımım amacı ülkenin gelişiminde kadınların rolünü arttırmak içindir. Şu anda ülkemizde bunun için uygun şartlar vardır" dedi.

Konsey Başkanı İran toplumunun yüzde 50’sini kadınların oluşturduğunu ve ülkenin gelişimine katkı sağlaması gerektiğini bildirdi. Arif, "Kadının toplumdaki rolünü arttırmanın yollarından biri de onları kanunların kabulü sürecine dahil etmektir" ifadelerini kullandı.

Şu anda, Ali Laricani tarafından yönetilen İran Meclisi 290 milletvekilinden oluşuyor. Bir sonraki meclis seçimleri 26 Şubat 2016 yapılacak.

İran basınında çıkan haberlere göre, bugüne kadar İran’da 2 bin 500 'den fazla kayıtlı siyasi parti, hareket ve dernek bulunuyor ve yüzde 60’ı aktif olarak toplumsal hayata katılıyor. Bu siyasi güçler muhafazakârlar, reformistler ve ılımlılar olarak üçe ayrılmış durumda.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 15:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35