banner39

İran'da Suudi Arabistan Büyükelçiliğine saldırıya hapis

Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırıyla ilgili yargılanan 20 kişiden üçü hapis ve kırbaç cezasına mahkum edildi

Ortadoğu 04.11.2016, 16:50 04.11.2016, 16:50
İran'da Suudi Arabistan Büyükelçiliğine saldırıya hapis

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliğine ocak ayında düzenlenen saldırıyla ilgili yargılanan 20 kişiden üçünün hapis ve kırbaç cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Devrim Muhafızları Ordusu'na yakınlığıyla bilinen Cevan gazetesinin haberine göre, Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliğine yönelik saldırıyla ilgili yargılanan kişiler hakkında karar verildi.

Buna göre, mahkeme tarafından üç kişinin 6 ay hapis ve 70 kırbaç cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Sanıklardan 12 kişi hakkında 91 gün ertelenmiş hapis cezası kararı çıkarken diğer 5 kişinin ise suçlamalardan beraat ettiği bilgisi verildi.

Sanıkların kararı temyize götüreceği kaydedildi.

NİMR'İN İDAMI

Riyad yönetimi, ocak ayının başlarında aralarında Şii din adamı Nimr el Nimr'in de olduğu 47 kişinin idam edildiğini duyurmuş, İran'da olayı protesto etmek için toplanan göstericilerden bazıları Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binasını ateşe vermişti. Suudi Arabistan yönetimi de büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yönelik saldırıların ardından İran ile diplomatik ilişkilerini kesmişti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, saldırıların ardından Suudi Arabistan temsilciliklerine yönelik saldırıların failleri hakkında inceleme başlatılması talimatı vermişti. Dini lider Ayetullah Hamaney de saldırının İslam'ın ilkelerine aykırı olduğunu belirterek, saldırıyı kınamıştı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü