banner39

İran'da Suudİ elçiliğine saldıranlara soruşturma

İran yönetimi, Suudi Arabistan temsilciliklerine düzenlenen saldırılarla ilgili soruşturma başlattı. Öte yandan Suudi Arabistan'ın ülkeyi terk etmesini istediği İranlı diplomatlar ise Riyad ve Cidde'den ayrıldı

Ortadoğu 06.01.2016, 16:23 06.01.2016, 17:30
İran'da Suudİ elçiliğine saldıranlara soruşturma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan'ın İran'daki diplomatik misyonlarına yapılan saldırıları "yasal olmayan yanlış bir hareket" olarak değerlendiren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, olayda kusuru olan güvenlik görevlileri ile saldırganların tespit edip haklarında işlem yapılmasını istedi.

Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda konuşan Ruhani, "Tahran ve Meşhet'teki Suudi Arabistan misyonlarına saldıran suçludur. Yargıdan ivedilikle konuyu ele alıp incelemesini talep ediyorum. İçişleri ve İstihbarat Bakanlığı da saldırıyı önlemede kusuru olduğu olasılığı olan güvenlik görevlileri hakkında 'ciddiyetle' işlem yapsın" talimatını verdi.

Diplomatik misyon binalarının uluslararası hukuk gereği dokunulmazlık hakkına sahip olduğunu kaydeden Ruhani, " Ülkemizdeki bu misyonlara yapılmış bir saldırı, İran İslam Cumhuriyeti'nin itibarına yapılmış bir saldırıdır" diye konuştu.

SUUDİ ARABİSTAN'A ÇAĞRI : YANLIŞ YOLDAN GERİ DÖN

Riyad yönetimine seslenen Ruhani, "Suudi Arabistan yönetiminden geçmişteki hata ve yanlışlıklarını telafi edip, sonucu olamayan yanlış yoldan geri dönmesini istiyorum. Tüm bölge ülkeleri ile dostluk kurmak ve bölgede istikrarın sağlanması İran'ın ana isteğidir" dedi.

Şii din adamı Şeyh Nemr Bakır en-Nemr'in idam edilmesi "zalimce"  ve "yersiz " olduğunu savunan Ruhani,  "Bu değerli alim sırf Suudi yönetimini eleştirdiği için hapse atılıp ve feci bir şekilde kafası kesilerek idam edildi" diye olayı eleştirdi.

SUUDİ ARABİSTAN'DAKİ İRAN TEMSİLCİLERİ DE DÖNDÜ

Öte yandan Tahran ile Riyad arasında yaşanan idam krizinde son hamle olarak İranlı diplomatlar Suudi Arabistan'ı terk etti ve ülkelerine döndü.  

Suudi Arabistan resmi haber ajansı, Şii din adamı Şeyh Nimr Bakır el-Nimr’in idamıyla başlayan süreçte bugün İranlı diplomatların Suudi Arabistan'ı terk ettiğini bildirdi.   

Riyad ve Cidde'deki büyükelçilik çalışanları İran'dan gelen özel bir uçakla Suudi Arabistan'ı terk etti.

SUUDİ ARABİSTAN SÜRE VERMİŞTİ

Suudi Arabistan’ın aralarında ülkenin önde gelen Şii din adamlarından El-Nimr’in de bulunduğu 47 kişiyi idam etmesinin ardından iki ülke arasında ipler tamamen kopmuş ve diplomatik ilişkiler kesilmişti. Suudi Arabistan hafta başında, İranlı diplomatların ülkeyi terk etmeleri için 48 saat süre vermişti.

Öte yandan İran'ın Dışişleri Bakan Yardımcısı iki ülke arasında durma noktasına gelen ilişkilerden Suriye'nin barış görüşmelerinin de etkileneceği yorumunda bulundu.

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?