banner15

İran'da yasak kitaplar yeniden gözden geçirilecek

İran Kültür Bakanı Cenneti, yasaklı olan kitapların gözden geçirilerek yeniden yayımlanabileceğini söyledi

İran'da yasak kitaplar yeniden gözden geçirilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Kültür Bakanı Ali Cenneti, daha önce sansüre uğrayan ya da basımına izin verilmeyen kitapların yeniden gözden geçirileceğini söyledi.

Mısır'daki Ahramonline'ın haberine göre Cenneti, "Sansüre uğrayan ya da basımına izin verilmeyen kitaplar tekrar gözden geçirilecek ve yeni kararlar verilecek. Bizim basın ve yayın özgürlüğüne ve özellikle de yazarlar ve düşünürler için mevcut atmosferi rahatlatmaya karşı tutumumuz, önceki hükümetten farklı ve bunun sonuçları da pek yakında görülecektir," dedi.

Geçen ay CNN'de yaptığı bir röportajda Ruhani, en büyük önceliğinin, İran'daki insanların küresel bilgiye rahatça ulaşabilmesi ve onu kullanabilmesi olduğunu belirtmişti.

Arman adlı reformist gazete ise, Cenneti'nin sansürle ilgili, "Üzülerek öğrendim ki bu kitapların birçoğu tamamen kişisel görüşlere göre yasaklanmış. Öyle düşünüyorum ki eğer Kur'an vahye dayalı olmasa ve kitap denetim kuruluna verilseydi, bazı ayetlerin toplum ahlakına uygun olmadığını söyleyip yayımlanmasını yasaklarlardı," sözlerine yer verdi.

Cenneti'nin açıklamasından sonra Ortadoğu üzerine kitaplar konusunda uzmanlaşmış, Londra merkezli Westbourne yayınevinden Mitch Albert, şu yorumlarda bulundu: "Şeytan Ayetleri'nin yeni bir İran baskısını göreceğimizden şüpheliyim, ancak Sadık Hidayet, Şehrnuş Parsipur ve Huşang Gulşiri gibi önemli İranlı yazarların kitapları üzerindeki yasağın kalkmasını bekleyebiliriz. Kültür bakanının, mevcut sansür yasalarına göre Kuran'ın bile basılamayacağını söylemesi oldukça güçlü bir ifade, özellikle de bu sözleri İran çerçevesinde düşünürsek. Umarız ki bu durum, ifade özgürlüğünde daha büyük gelişmelere öncülük eder."

Aralarında Tracy Chevalier'in İnci Küpeli Kız kitabının ve Dan Brown'un Da Vinci Şifresi'nin de bulunduğu birçok edebiyat klasiği ve çoksatan kitap, önceki cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın 2006 yılında göreve gelmesinden kısa bir süre sonra yasaklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2013, 16:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48