banner39

İran'da yeşil kart polemiği

İran'da bazı devlet yetkililerinin ABD'de çalışma ve yaşama izni veren belgelere sahip olduğu iddiası gündeme getirildi

Ortadoğu 07.02.2015, 15:42 07.02.2015, 17:41
İran'da yeşil kart polemiği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'da bazı yetkililerin ve siyasetçilerin ABD'de yaşama ve çalışma imkanı sağlayan belgelere sahip oldukları iddiası tartışmalara sebep oldu. Muhafazakar siyasetçiler bu belgelere sahip olan kişilerin kovulması gerektiğini söylüyor.

Oturma ve çalışma iznine sahip olan isimlerin kimler olduğu belirtilmemesine rağmen medya Muhammed Nahavandian isminin eleştirilerin odağında olduğunu söylüyor. Nahavandian halen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Yaveri olarak görevini sürdürüyor. 1993 yılında ABD'de yaşarken geçici oturma izni aldığı bilinen Nahavandian'ın yeşil kartının halen geçerli olup olmadığı bilinmiyor. 

Ruhani'nin makamından yapılan açıklamada iddiaların asılsız olduğu belirtilirken İranlı yetkili Muhammed Bagher hiçbir cumhurbaşkanlığı yetkilisinin yeşil kartı veya çifte vatandaşlığının bulunmadığını belirtti. Amerika'da eğitim görmüş olana Nahavandian iddialara cevap veren herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Nahavandian gibi İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif hakkında da yeşil karta sahip olduğu veya yeşil kart için başvuru yaptığı yönünde iddilar bulunuyor. Ancak Zarif  bu iddiaları yalanlıyor. Ruhani'nin kabinesinde ABD'de eğitim görmüş birçok siyasetçi bulunuyor. İran Ulaştırma Bakanı Mahmud Vaizi, geçmiş dönem nükleer müzakerecisi Hüseyin Musaviyan ve milletvekili Hüccetülislam Murtaza Ağa, İran Sağlık Bakanı Kamran Bagheri Lankarani için de benzer iddialar gündeme geldi.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?