banner39

İran'daki 'asit saldırısı' protestoları sürüyor

İran'da meydana gelen asitli saldırıları protesto eden eylemler devam ediyor. Protestolar İsfahan kentinin dışında da meydana gelmeye başladı

Ortadoğu 27.10.2014, 14:03 27.10.2014, 14:03
İran'daki 'asit saldırısı' protestoları sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'ın İsfahan kentinde kadınlara yönelik asit saldırılarının meydana gelmesinin ardından kentte geçtiğimiz haftadan bu yana eylemler yapılıyordu. Eylemler İsfahan kenti dışındaki merkezlerde de meydana gelmeye başladı.

Saldırıların hedeflerinde ''iyi kapanmayan'' kadınların olduğu iddia ediliyor. Saldırılara karşı Tahran, İsfahan, Meşhed ve Sakiz'de cumartesi düzenlenen protesto gösterilerine yüzlerce kişi katıldı. Sakiz'deki gösteriye polis müdahala etti. Tahran'da da Cumartesi gübü 17.00'de Fatemi meydanında başlayan prostetoya polis müdahale etti.

Müdahale sırasında gözyaşartıcı gaz kullanıldı. Tahran'da diğer bir gösteri de Azadi meydanında düzenlendi. Gösteride, asit saldıları yüzünden gözlerini kaybeden kadınlara atfen ''zorla kapanılmaz, utanın, kardeşimim gözleri nerede'' slognaları atıldı. Gösteri sırasında gözaltına alınanlar oldu.

Protestoların bir sebebi de İran meclisinden 19 Ekim Pazar günü geçen yasa olarak gösteriliyor. Yasaya göre, her bireye İran yasalarına göre toplumda yanlış görülen bir şey varsa bunu düzeltme hakkı veriliyor.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, içişleri, ihtihbarat ve adalet bakanlıklarını meseleyi araştırmakla görevlendirdi. Ruhani ''insanlık dışı'' olarak tanımladığı saldırıları aynı zamanda kınadı. İran İçişleri Bakanı da saldırıları "terör" eylemi olarak niteledi. Cuma namazı imamı (en büyüğü zannedersem) Ayetullah Muhedi Kirmani, saldırganlara maksimum cezanın verilmesi gerektiğini söyledi.

Son üç haftada İsfahan'da sekizden fazla kadın motorsikletli kişiler tarafından asitli saldırıya uğradı. Bazı kadınlar saldırı sonrası görme yetisini kaybederken, bazılarında ise ciddi yanıklar meydana geldi.

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?