banner15

İran'daki Holokost karikatürlerine İsrail'den sert tepki

İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Yahudi soykırımını hicvetmek amacıyla İran'da düzenlenen uluslararası karikatür yarışması İsrail'in tepkisini çekti.

İran'daki Holokost karikatürlerine İsrail'den sert tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İran'ın başkenti Tahran'da hafta sonu başlayan yarışmanın İran'la yaşanan sorunu ortaya koyduğunu söyledi.

Netanyahu, "Yalnızca kargaşa ve saldırganlık değil bunun gerisinde yatan değerler de söz konusu. İran, Holokost'u inkâr ediyor, aklıyor ve yeni Holokostları hazırlıyor" dedi.

Deutsche Welle'de yer alan habere göre, karikatür yarışmasına 50 ülkeden 150 dolayında İsrail karşıtı karikatür katılıyor. Organizatör Mesut Şojai Tabatabei, yarışmada birinciliği elde edecek karikatüre 12 bin dolar ödül verileceğini söyledi. Birçok karikatürde Netanyahu terörist ya da IŞİD savaşçısı olarak yer alıyor.

AÇILIŞ NEKBE GÜNÜ YAPILDI

Yarışma, 1948'de İsrail'in kuruluşunun ardından 750 bin Filistinli'nin sürgün edildiği Nekbe (Felaket) Günü'nün yıldönümüne denk getirildi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif bir sivil toplum örgütü tarafından organize edilen yarışmanın resmi kurumlar tarafından desteklenmediğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 10:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48