banner39

İran'dan ABD'nin yeni yaptırım kararına tepki

İran Dışişleri Bakanlığı, "Son otuz yıllık tecrübeler İran halkının meşru haklarını elde etmedeki iradesinin yaptırım gibi eski yöntemlerle engellenemeyeceğini göstermiştir" dedi

Ortadoğu 03.08.2013, 12:43 03.08.2013, 12:45
İran'dan ABD'nin yeni yaptırım kararına tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran, ABD Temsilciler Meclisi'nin aldığı ve ülkenin petrol sanayisini hedef alan yaptırımların arttırılması kararına tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Uluslararası toplum ve kamuoyu BM Genel Kurulu aracılığıyla Amerika'nın uluslara karşı uyguladığı tek taraflı yaptırımları defalarca kesin bir dille kınamıştır" denildi.

Geçmiş tecrübelerin yaptırımların etkisizliğini kanıtladığına işaret edilen açıklamada, "Son otuz yıllık tecrübeler İran halkının meşru haklarını elde etmedeki iradesinin yaptırım gibi eski yöntemlerle engellenemeyeceğini göstermiştir. Siyasi gelişmeler ve uzmanların görüşleri dikkate alınmaksızın gerçekleştirilen bu eylem, yanlış zamanda yapılan yanlış bir girişimin en açık örneğidir. Yaptırımlar, mevcut sorunların çözümünü özellikle de nükleer konusunda, daha karışık ve zor bir hale getirmekten başka bir işe yaramayan başarısız bir politikadır" ifadeleri kullanıldı.

ABD Temsilciler Meclisi, İran'ın petrol ihracatı, madencilik ve otomobil endüstrisini kısıtlamak için yeni yaptırımlar getirmişti. Yeni yaptırımlara göre İran bir yıl boyunca günde 1 milyon varil petrol ihraç edebilecekti. Yaptırımlar ayrıca İran'ın madencilik ve inşaat alanlarında çalışan firmaların kara listeye alınmasını önerirken, ABD'nin İran'ın tüm petrol ihracını 2015 yılına kadar sona erdirmeyi amaçladığı kaydediliyordu. 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?