banner39

İran'dan ABD'ye '11 Eylül tazminatı' tepkisi

New York Federal Mahkemesi İran'ı 11 Eylül 2001'deki terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin aileleri için toplam 10,5 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum etmesinin ardından İran'dan tepki geldi.

Ortadoğu 14.03.2016, 12:10 14.03.2016, 12:10
İran'dan ABD'ye '11 Eylül tazminatı' tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cebari Ensari, New York Federal Mahkemesi İran'ı 11 Eylül 2001'deki terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin aileleri için toplam 10,5 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum etmesinin rezil bir karar olduğunu açıkladı.

Hüseyin Ensari tarafından yapılan açıklamada, "Amerika mahkemeleri bu kararla daha da rezil oldu. ABD mahkemesinin böyle bir karar vermesi İran halkını cezalandırmaz sadece terör gruplarına ve onların hamilerine destek verir" ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ortadoğu analistleri de, 11 Eylül saldırısını gerçekleştiren gruplarla İran'ın mevcut bulunduğu dünya görüşü arasında farklılıklar olduğunu, mahkemenin kararının saçmalıktan ibaret olduğunu vurguluyor.

Saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınları tarafından açılan 100 milyar dolarlık tazminat davasında davacıların avukatları daha önce, İran'ın saldırıları düzenleyen hava korsanlarına etkin destek verdiği yönündeki iddialara ilişkin delilleri mahkemeye sunmuştu. Saldırıda sorumluluğu olduğu öne sürülen Suudi Arabistan ise davadan çıkarılmıştı.

El Kaide'ye bağlı kişiler 11 Eylül 2001'de kaçırdıkları üç yolcu uçağıyla, New York'ta Dünya Ticaret Merkezinin bulunduğu iki kule ile Washigton'da ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) binalarını hedef almıştı. Saldırılarda yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?