banner39

İran'dan ABD'ye nükleer füze yalanlaması

İran, ABD'nin iddia ettiği gibi savunma gücü ve füze programlarının 5+1 ülkeleriyle yürütülen nükleer müzakerelerde hiç bir zaman görüşülmediğini açıkladı

Ortadoğu 03.02.2015, 12:56 03.02.2015, 12:56
İran'dan ABD'ye nükleer füze yalanlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran, ABD'nin "füze programı ve nükleer başlıklı füzelerin üretimi meselesi, 5+1 ülkelerinin İran ile yürüttükleri müzakerelerin bir parçasıydı " şeklindeki iddialarını yalanladı. 

Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, bakanlığın resmi sitesinde yer alan açıklamasında, "Ne geçmişte ne de şimdi, ülkemizin savunma gücü ve füze programlarının 5+1 ülkeleriyle yürütülen nükleer müzakerelerde hiç bir zaman görüşülmesine izin verilmemiş ve verilmeyecektir" ifadelerini kullandı.

Arakçi, İran'ın, savunmasıyla ilgili konuları hiç bir yabancı tarafla görüşmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

Arakçı ayrıca İran ve 5+1 grubu arasında müzakerelerin hassas bir merhaleye yaklaştığını söyledi. İran ve 5+1 grubu arasında nükleer müzakerelerin gelecekte daha da yoğunlaşacağını belirterek; taraflar arasında henüz gündeme gelen konular üzerinde ihtilafları devam ettiğini ama gelecek müzakereler konusunda son derece iyimser olduklarını söyledi. Arakçi İran’ın ciddiyetle müzakereleri sürdüreceğini dile getirdi ve ''batılı ülkeler gerçekçi olsalar müzakereler kesin olarak istenilen anlaşmayla sonuçlanır' dedi.

 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, dünkü basın toplantısında, "ABD'li yöneticiler İran'ın uydu fırlatmalarından rahatsız mı?" sorusuna, "İran'ın füze programı ve nükleer başlıklı füzelerin üretimi meselesi, 5+1 ülkelerinin İran ile yürüttükleri müzakerelerin bir parçasıydı ve öyle de olmaya devam edecektir" şeklinde cevap vermişti.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü