banner39

İran'dan Arap Birliği'ne Suriye çağrısı

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abdullahiyan, Arap Birliği'ni ''Dengeli ara bulucu rolü'' üstlenmeye çağırdı

Ortadoğu 31.03.2013, 21:56 01.04.2013, 07:08
İran'dan Arap Birliği'ne Suriye çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Arap Birliği'ni Suriye krizinde ''dengeli arabulucu rolü'' üstlenmesini istedi.

Abdullahiyan, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, ''Bizler, Suriye krizinin, Arap Birliği'nin krize taraf olacak kararlar almasıyla değil, dengeli bir arabuluculuk yapmasıyla çözüleceğine inanıyoruz'' dedi.

Arap Birliği'nin Suriye muhalefetine temsil hakkı vermesini ''acele verilmiş ve kabul edilemez bir karar'' olarak niteleyen Abdullahiyan, ''Arap Birliği'nin Suriye krizine siyasi çözüm bulma çabasını destekliyoruz ama aynı zamanda Suriye muhalefetine temsil hakkı vermesini de eleştiriyoruz'' diye konuştu.

Abdullahiyan, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, krizin çözümü için İran, Türkiye, Mısır ve Suudi Arabistan'ın katılacağı zirve düzenlenmesi çağrısının uygulamaya konulmasını istedi.

Yorumlar (1)
ŞAMİL 10 yıl önce
İranın çabası orta sahada Esete zaman kazanmak için top çevirmedir,bizzatihi Esetin suç ortağı İranın hiç bir önesisi ciddiye alınmamalı.İrandan Müslümanlara hayır gelmez,Onların tek derdi Mezhebi yeni mevziler kazanmak....İranın içinde olacağı Adil bir çözüm olamaz,zaten sözleri ve antlaşmaları dahi güvenilmez olur.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?