banner15

İran'dan Arap Birliği'ne tepki

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Afham, Arap Birliği Genel Sekreteri Arabi'nin, "İran, Arap ülkelerinin içişlerine müdahale ediyor" şeklindeki açıklamalarını "sert bir dille" eleştirdi

İran'dan Arap Birliği'ne tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi'nin, bir gazetede yer alan ülkeyle ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.

İran Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Bakanlık Sözcüsü Merziye Afham, Arabi'nin bir gazeteye verdiği röportajında "İran, Arap ülkelerinin içişlerine müdahale ediyor" şeklindeki sözlerini eleştirdi.

Söz konusu röportaja şaşırdıklarını ve Arabi'nin bu sözlerini İran Dışişileri Bakanı Cevad Zarif'e de illettiği yönündeki açıklamasını yalanlayan Afham, "Dışişleri Bakanımız ile Arap Birliği Genel Sekreteri arasındaki görüşmelerde böyle bir konu hakkında değerlendirme yapılmamıştır" ifadelerini kullandı.

Afham, açıklamasında "İran İslam Cumhuriyeti, diğer ülkelerin iç işlerine karışmaya her zaman karşı çıkmıştır. Bölge sorunlarının çözüm yolu, ikili ilişkiler ve diyaloğla mümkündür. Bu gibi gerçek dışı açıklamalar, sorunun çözmüne katkı sağlamayacaktır" görüşlerine yer verdi.

Arabi'nin Beyrut merkezli El-Hayat Gazetesi'nde dün yer alan röportajında, İran'ı "Arap ülkelerinin içişlerine karışmakla" suçladığı ifade edilmişti. İran'ın "Suriye'de çözümün bir parçası olması gerekirken sorunun bir parçası olduğunu" savunan El-Arabi, İran'ı buna son vermeye çağırmıştı. El-Arabi'nin bu görüşlerini New York'ta Birleşmiş Milletler toplantıları sırasında İran Dışişleri Bakanı Zarif'e de ilettiğini söylediği kaydedilmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2014, 18:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48