İran'dan 'Astana görüşmeleri sürmeli' mesajı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasımi, ABD'nin Astana görüşmelerinden rahatsız olduğunu dile getirerek, "ABD bu saldırılarla üç ülke (Türkiye, Rusya ve İran) arasında ayrılık çıkarmaya çalışıyor. Bu ülkeler uyanık olmalıdırlar ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumaya yönelik çalışmalarına devam etmelidirler." dedi.

İran'dan 'Astana görüşmeleri sürmeli' mesajı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Esed rejimine karşı düzenlediği operasyona rağmen Türkiye, Rusya ve İran'ın Astana görüşmelerine devam etmesi gerektiğini belirtti.

Behram Kasımi, başkent Tahran'daki Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Esed rejimine karşı düzenlediği operasyona ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD'nin Astana görüşmelerinden rahatsız olduğunu dile getiren Kasımi, "ABD bu saldırılarla üç ülke (Türkiye, Rusya ve İran) arasında ayrılık çıkarmaya çalışıyor. Bu ülkeler uyanık olmalıdırlar ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumaya yönelik çalışmalarına devam etmelidirler." dedi.

"İSRAİL SALDIRILARI CEVAPSIZ KALMAYACAK"

İsrail'in Suriye'deki T-4 askeri üssüne düzenlediği ve bazı İran askerlerinin de ölümüne neden olan saldırıya ilişkin ise Kasımi, şunları kaydetti:

"İsrail'in bölgedeki Müslümanlara ve özellikle Suriye halkına yönelik düşmanca saldırıları devam ediyor. Uzun vadede de olsa bu gibi saldırılar cevapsız kalmayacaktır."

İRAN'DAN TÜRKİYE'YE GEÇEN AFGANLAR

Afganların yasa dışı yollarla İran üzerinden nasıl kolaylıkla Türkiye'ye geçebildiğine yönelik soru üzerine Kasımi, bu konuya ilişkin çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER