banner39

İran'dan batı ülkelerine Müslüman gençler cinayeti eleştirisi

İran Meclis Başkanı laricani, batılı ülkelerin ABD'de üç Müslüman gencin öldürülmesi karşısında sessiz kalmasını eleştirdi

Ortadoğu 15.02.2015, 14:42 15.02.2015, 15:01
İran'dan batı ülkelerine Müslüman gençler cinayeti eleştirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Batı'nın, Müslümanların öldürülmesi karşısında çifte standart uyguladığını söyledi.

Yarı resmi Fars Haber Ajansı'nın haberine göre, ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde 3 Müslüman gencin öldürülmesinin müslümanların öfkesine neden olduğunu dile getiren Laricani, "Bu saldırı bir kez daha tüm dünyadaki müslümanların öfkesine yol açtı. Daha üzüntü verici olan ise Batılı yetkililer ve medyanın Müslüman ve Müslüman olmayanların öldürülmesine karşı uyguladığı farklı tavırdır" ifadelerini kullandı. 

Laricani, "Onlar, bizim de kınadığımız Müslüman olmayanların öldürülmesi karşısında feryat ederken, Müslümanların öldürülmesi karşısında da ya sessiz kalıyorlar yada çok zayıf tepki gösteriyorlar. Dünyada güvenlik krizlerine yol açan bu tarz çifte standartlar, tahammülleri de zorluyor" diye konuştu. 

ABD’nin Kuzey Carolina eyaletindeki Chapel Hill kasabasında 10 Şubat'ta 23 yaşındaki diş hekimliği öğrencisi Ziya Berekat, 21 yaşındaki eşi Yusor Muhammed Ebu Salha ve 19 yaşındaki baldızı Rezzan Muhammed, başlarından vurularak öldürülmüştü. ABD ve Batı basını Müslümanlara yönelik bu saldırıyı görmezden gelmekle suçlanıyor.

RUHANİ CİNAYETİ KINADI

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin Kuzey Caroline eyaletinde 3 Müslüman gencin öldürülmelerini kınadı.

Cumhurbaşkanlığı sitesinde yayınladığı yazılı mesajında saldırıda yaşamını yitiren 3 gencin ailesine başsağlığı dileyen Ruhani, “Yetkililerden Müslümanlar dahil olmak üzere tüm vatandaşlarının haklarının korunması için gereken çabayı göstermelerini bekliyoruz.  Dinler arasına nefret tohumları ekenler bilsinler ki isteseler de istemeseler de şiddet biçeceklerdir” ifadesini kullandı.

Ruhani, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“ABD’de 3 Müslüman üniversite öğrencisinin vahşi bir cinayet ile katledilmeleri, zamanımızın en ciddi tehlikelerinden olan şiddet ve aşırılığın tezahürüdür. İlk raporlar cinayet sebebinin İslamofobi olduğunu gösteriyor ki bu son derece endişe vericidir. Yaşam ve insan onuruna yönelik şiddet ve saldırganlık, hedef ister herhangi bir dini istismar etmek olsun isterse de bir dine saldırmak olsun, her halükarda ilahi din öğretilerinin temel ilkesine saldırılmış demektir. Dinler arasına nefret tohumları ekenler ve İslamofobiyi yayanlar, isteseler de istemeseler de şiddet biçeceklerdir.”

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?