İran'dan Facebook'a 'yanlışlıkla' vize

İran'da tyeknik bir hata sebebiylehalk 24 saat boyunca Twitter ve Facebook'a direk bağlanabildi...

İran'dan Facebook'a 'yanlışlıkla' vize

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'da dün erişime açılan Facebook ve Twitter'in sistemdeki bir hata sebebiyle olduğu bildirildi. 2009'dan sonra sosyal medyaya ilk defa erişim sağlanması yeni devlet başkanı hasan Ruhani'nin bir reformu olarak yorumlanmıştı.

İran Elektronik Haberleşme Denetim Kurumu'nun sistemi, dün bir hata sonucu İran halkına VPN servis sağlayıcı istasyonu kullanmadan sosyal paylaşım ağlarına giriş izni vermeye başladı. Erişime yasağın sistem hatası sonucu devre dışı kaldığını bilmeyen kullanıcı ve basın "İran dünyaya açılıyor" mesajları geçmeye başlaması üzerine arıza fark edildi. Bugün öğle saatlerinde IP adreslerini filtreden geçirme sistemi onarılınca Twitter ile Facebok erişim yasağı tekrar yürürlüğe girmiş oldu.

İranlılar, Facebook ve Twitter'a erişim sağladığı 24 saat boyunca "ülkemiz dünyaya açılıyor", "İran'ın yeni liderinden yeni bir reform" şeklinde mesajlar atılmıştı.

Bu arada Facebook ve Twitter'in yasak olduğu İran'da bakanların resmi Facebook sayfası açması ise zorunlu. İran dini lideri Ali Hamaney ise, Facebook, Twitter ve Instagram kullanıyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 14:44
banner53
YORUM EKLE

banner39