banner39

banner35

İran'dan Farsça yayın yapacak televizyona veto

İran, kendi ülke topraklarında, Tacikistan ve Afganistan’da Farsça yayın yapacak ortak televizyon kanalına karşı çıktı

Ortadoğu 18.07.2016, 18:46 18.07.2016, 18:58
İran'dan Farsça yayın yapacak televizyona veto

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan TV ve Radyo Komitesi başkanı Mahmadsaid Pirov bir basın toplantı yaparak, İran’ın kendi ülke topraklarında Pers dilinde ortak Tacik-Afgan-İran TV kanalının yayın izni vermediğini bildirdi.

Pirov, "Kanalın açılmasını süresiz erteleyen engeller Tacikistan ile ilişkili değil. Üçlü anlaşmaya göre, Tacik tarafı yeni kanalın işleyişi için yer sağlamayı üstlenmişti." dedi.

Pirov yaptığı açıklamada "Tacikistan’ın bu yükümlülüğü yerine getirdiği bildirildi. Biz bu amaçla Bahoriston TV kanalının bu bölümünü tahsis ettik. İran tarafı ekipman ve teknik destek,Afganistan ise kendi uzmanlarını göndermesi lazımdı.  Ancak bu gerçekleşmedi. Bize göre İran bu ülkede bu televizyon kanalı programlarınının yayınlanmasını istemiyor”, dedi

Pirov yine Tacikistan, İran ve Afganistan’ın ortak Farsça televizyon kanalı oluşturma anlaşması 2006 yılında üç devlet başkanlarının toplantısında imzalanmıştı. Bu anlaşmaya göre, yeni kanalın merkez stüdyosu Duşanbe’de yer alacaktı.

2010 yılında İran 1 milyon Euroluk teknik cihazları Duşanbe’ye göndermiş, ancak Tacik yetkililer Tacikistan Gümrük Servisi bunun için gümrük vergisi olarak 400 bin Euro ödenmesini talep etti. Bazı gözlemciler bundan yola çıkarak aynen Tacikistan’ın bu ülkede İslami programlar yayınlayacak yeni uluslar arası bir TV kanalının açılmasına karşı olduğu görüşündeler.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?