İran'dan hava saldırısı sinyali

İran Kara Kuvvetleri Komutanı Purdestan ülkesinin Irak ve Suriye'de hava saldırısı düzenleyebileceğini söyledi

Ortadoğu 09.12.2015, 08:19 09.12.2015, 09:14
İran'dan hava saldırısı sinyali

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Ahmed Rıza Purdestan, İran'ın Irak ve Suriye'ye hava saldırısı düzenleyebileceğini duyurdu. 

İran'ın Fars Haber Ajansı'nın haberine göre, Purdestan, İran'ın Irak ve Suriye'ye müdahalesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Purdestan, "İran, Irak ve Suriye'de danışman olarak görev yapıyor. Oradaki varlığımız hem kara hem de havada olabilir" ifadesini kullandı.

Purdestan, İran'ın Rusya'dan aldığı silahlarla ilgili, "İran ve Rusya arasında S-300 füzelerinden sonra T-90 modeli tankların alımı konusu gündemimizde. Bu konuyla ilgili yakında iki ülke uzman heyetleri karşılıklı görüşmeler yapacak" dedi.

İran hükümeti, Suriye'deki savaşa müdahil olduğu yönündeki iddiaları resmi düzeyde yalanlarken, çatışmalarda öldürüldükleri haberi basına yansıyan İranlıları, "gönüllüler" olarak nitelendiriyor.

Öldürülen Devrim Muhafızları mensuplarını ise "emekli", "eski asker" ya da "danışman" olarak nitelendiren İran yönetiminin bu tavrı, Esa rejimine askeri destek verdiği yönündeki suçlamaları savuşturma amacı taşıdığı şeklinde yorumlanıyor. İran'ın resmi haber ajansı İRNA tarafından 15 Haziran'da yayımlanan haberde Suriye'de öldürülen İran askerlerinin sayısını 400 olarak duyurmuştu. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?