banner15

İran'dan Irak'a ticareti artırma çağrısı

İran'ın ilk başkan yardımcısı, iki komşunun da bankacılık etkileşimini teşvik etmesi gerektiğini söyleyerek Irak'la ticaret alışverişini artırma yönünde çağrıda bulundu.

İran'dan Irak'a ticareti artırma çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, perşembe günü Tahran'da Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile yaptığı görüşmede, iki ülkenin daha güçlü ekonomik bağlar daha kararlı bir şekilde ilerletmesi gerektiğini söyledi.

Cihangiri, İran ve Irak arasındaki ekonomik bağların beklentilerin altında kaldığını ve ikili ticaret anlaşmalarının tam olarak uygulanmasını talep ettiğini söyledi. Yetkili, iki ülke arasındaki bankacılık etkileşimini teşvik etme çabalarına duyulan ihtiyacın da altını çizdi.

İran'ın Irak'taki serbest ticareti teşvik etmeye ve özel sektörün Arap ülkesindeki yatırımını desteklemeye hazır olduğunu söyleyen Cihangiri, petrol ve gaz endüstrisinde de işbirliğinin geliştirilmesi çağrısında bulundu.

İRAN'DAN IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE DESTEK

Yetkili, İran'ın Irak'ın birlik ve toprak bütünlüğüne verdiği desteği yineledi ve Tahran'ın savaş sonrası dönemde yeniden yapılandırma sürecinde Irak ulusunun yanında olacağını söyledi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ikili ilişkileri genişletme ve ortak çıkarları yerine getirme yönünde çağrıda bulundu.

Bakan ayrıca, Bağdat, Tahran ve Ankara arasındaki yakın koordinasyonda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından yapılan son bağımsızlık referandumuna karşı gelindiğini de sözlerine ekledi.

İbadi daha sonra Irak Ordusu tarafından DEAŞ (IŞİD) terörist grubunu yok etmek ve tüm Arap ülkelerini bu gruptan kurtarmaya yönelik nihai bir çalışma planlarını açıkladı.

Üst düzey bir heyete başkanlık eden Irak başbakanı, Mısır, Ürdün, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Türkiye'yi ziyaret ettikten sonra Çarşamba akşamı Tahran'a gitti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2017, 12:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35