banner15

İran'dan 'İsrailli casusa' idam cezası

Geçtiğimiz yıl bilim adamı Mesud Ali Muhammadi'nin suikastinde rol oynayan İsrail casusu olduğu belirtilen kişiye idam cezası verildi

İran'dan 'İsrailli casusa' idam cezası

Dünya bülteni/ Haber Merkezi

İran, 2010 yılında üst düzey nükleer fizikçi Mesud Ali Muhammadi'nin suikastında rol oynadığı gerekçesiyle, İsrail'e hizmet ettiği belirtilen kişiyi idam cezasına çarptırdı.

IRNA haber ajansının haberine göre, İran başsavcısı Golam Mohseni Ecece, “Terörist Macid Cemali Faşi’nin idam edilmesine karar verilmiştir” ifadesini kullandı.

Aynı zamanda İran yargı sisteminin sözcüsü konumundaki Ecece, idam kararının bugün, yani Faşi’nin davasının görülmeye başlanmasından bu yana bir hafta bile verilmeden alındığını belirtti.

Faşi’nin savunma avukatlarının temyize gitmeleri için 20 gün süresi bulunuyor. Faşi, Ocak 2010’da Tahran Üniversitesi’nde fizik profesörü olarak görev yapan Ali Muhammedi’yi öldürmekle suçlanıyordu.

Muhammadi’nin evinin önüne bomba yüklü bir motosiklet park ettiği belirtilen Faşi, çıkarıldığı ilk duruşmada idama mahkum edildi.

Faşi aynı zamanda İsrail istihbaratıyla işbirliği yaptığı ve Mossad’dan 120 bin dolar almakla da suçlanıyordu. İran, çok sayıda bilim insanı ve askeri yetkilisinin nedensiz yere ortadan kaybolmasından İsrail ve ABD’yi sorumlu tutuyordu.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2011, 18:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35