banner15

İran'dan 'Karayılan yakalandı' düzeltmesi

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Burucerdi Karayılan haberleri ile ilgili bir açıklama yaptı

İran'dan 'Karayılan yakalandı' düzeltmesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK'nın elebaşlarından Murat Karayılan'ın yakalandığı iddiasına ilişkin ilk değerlendirmeyi yapan İranlı yetkili Burucerdi 'yakalandı demedim' dedi.

İran'ın resmi haber ajanslarından Fars'ın bildirdiğine göre, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, PKK'nın ''iki numaralı isminin'' yakalandığı haberlerini teyit etti.

Fars ajansının haberinde şu ifadeler var:

"Burucerdi, Meclis'te bugün gazetecilerin PKK'nın iki numaralı isminin yakalandığı haberlerine ilişkin bir soruya verdiği cevapta, "Bu haber doğrudur, İran istihbarat birimleri, bu terör örgütünün iki numaralı ismini yakalamıştır" ifadesini kullandı.

Burucerdi, "İstihbarat güçlerimiz, PKK'nın iki numaralı ismini tutuklayarak çok önemli bir iş başarmışlardır" dedi.

İran'ın bir başka resmi haber ajansı Mehr de "PKK'nın ikinci adamının yakaladığı haberi doğrulandı" başlığı altında şu ifadelere yer verdi:

"İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Bakanı Alaeddin Burucerdi, terör örgütü PKK'nın ikinci adamının İran tarafından yakalandığını doğruladı.

Mehr haber ajans parlamento muhabirinin bildirdiğine göre, İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Bakanı Alaeddin Burucerdi'nin basın toplantısında gazetecilere vediği demeçte PJAK örgütünün ülkenin batısındaki eylemleri hakkında açıklama yaparak, bu terörist eylemlerin PKK'nın ikinci adamının yakalanması dolayısıyla yapıldığını söyledi.

Alaeddin Burucerdi, İran İstihbarat güçlerinin önemli bir operasyonu sonucu PKK'nın ikinci adamının yakalandığını belirtti.

Burucerdi, Devim Muhafızları'ndan da bu gibi başarılı ve etkin operasyonlar bekleneceğini vurguladı."

TARTIŞMALARDA MURAT KARAYILAN ADI VARDI

PKK'nın iki numaralı isminin yakalandığı tartışmaları dün medya organlarında "Murat Karayılan yakalandı" iddiasıyla gündeme gelmişti. Burucerdi'nin basın toplantısında da bununla ilgili sorular soruldu.

TAHRAN BÜYÜKELÇİSİ, BURUCERDİ İLE GÖRÜŞTÜ

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, PKK'nın elebaşlarından Murat Karayılan'ın yakalandığı iddiasına ilişkin herhangi bir açıklama yapmadığını söyledi.

Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi, Burucerdi ile yaptığı görüşmede Burucerdi'nin bu yakalanma sözlerini söylemediğini belirtti.

İRANLI AJANSLAR HABERİN DOĞRULUĞUNDA ISRARLI

Öte yandan İran Haber Ajanslar fars ve Mehr, haberin doğru olduğu konusunda ısrar ediyor. İki ajans da şu ana kadar resmi kaynaklardan herhangi bir düzeltme gelmediğini öne sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2011, 21:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Talha
Talha - 8 yıl Önce

Yakalandığına kimse inanmaz. Kesin politik hesaplarla korumaya almışlardır. Suriye-Türkiye ilişkileri bunda bir faktördür. Karayılan sığınmış da olabilir.

banner39

banner36

banner37

banner35