İran'dan kaybolan Malezya uçağı ile ilgili açıklama

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, kaybolan uçakta İran vatandaşları ile ilgili konuyu takip ettiklerini açıkladı

İran'dan kaybolan Malezya uçağı ile ilgili açıklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, Malezya Havayollarına ait kaybolan uçakta iki İranlı vatandaşın da bulunduğu yönündeki haberlerin ellerine ulaştığını ve konuyu takip ettiklerini söyledi.

Gündeme dair açıklamalarda bulunan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Afham, kaybolan uçakla ilgili, “Öncelikle uçakta bulunan yolcular ve personelin ailelerinin acılarını paylaştığımızı belirtmek istiyorum. Birçok ülke günlerdir endişe içerisinde ve biz de tüm bu ülkelerin acısını paylaşıyoruz. Uçakta İranlı vatandaşların da bulunduğu yönündeki haberler elimize ulaştı. Konuyu takip ediyoruz. Malezya’daki Büyükelçiliğimize ülkedeki yetkililerden gerekli bilgileri edinmeleri konusunda tebligat gönderildi. Ayrıca daha fazla bilgi edinmek için gerekli işbirliğini yapmaya hazır olduğumuzu belirttik” diye konuştu.

İran’ın Malezya Büyükelçiliğinin Malezyalı yetkililerle işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirten Afham, uçakta bulunan İranlı vatandaşların sahte pasaport kullandıkları yönündeki haberlere ilişkin, “Bu konu bizim de endişe duyduğumuz konular arasında. Özellikle bu yollarla insan kaçakçılığı yapılıyor ve bize göre bu son derece ciddi bir konu” dedi.

Afham, Dışişleri Bakanlığının daha fazla bilgi edindiği takdirde bunları Malezyalı yetkiler ve kamuoyu ile paylaşacağını söyledi.

DIŞİŞLERİ BAKANI ZARİF TÜRKİYE’YE GİDİYOR

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Afham, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin davet üzerine yarın Muskat’a gideceğini söyledi.

İran ile Umman’ın bölgede çok iyi ilişkilere sahip olduğunu belirten Afham, Ruhani’ye ziyaretinde üst düzey ekonomi heyetinin eşlik edeceğini kaydetti.

Ruhani’nin Umman ziyareti sırasında iki ülke arasında bazı anlaşmaların da imzalanacağını ifade eden Afham, “Bu ziyaretin sadece Umman ile değil diğer bölge ülkeleri ile de ilişkilerin geliştirilmesi yönünde etkili olmasını umuyoruz” dedi.

Afham ayrıca, İran, Türkiye ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlarının, perşembe günü Van kentinde bir araya gelmelerinin beklendiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2014, 16:05
banner53
YORUM EKLE

banner39