banner15

İran'dan Kürt yönetimine PJAK çağrısı

İran, PJAK örgütünün eylemlerinin önlenmesi için Irak ve Kürdistan Bölgesel Yönetiminden sınırları daha sıkı kontrol etmesini beklediğini açıkladı.

İran'dan Kürt yönetimine PJAK çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran, PJAK örgütünün eylemlerinin önlenmesi için Irak ve Kürdistan Bölgesel Yönetiminden sınırları daha sıkı kontrol etmesini beklediğini açıkladı.

YDH'nin Kurdpress haber ajansından aktardığı habere göre, İran Polisi Sınır Birlikleri Komutanı Hüseyin Zulfikari, İran’ın Kürdistan eyaletinin merkezi Senendec’e yaptığı ziyarette PJAK mevzilerine yapılan son operasyonlarla ilgili açıklamalarda bulunarak İran güvenlik güçlerinin operasyonlar kapsamında Irak’a girmediğini belirtti.

Zulfikari, bu yönde çıkan haberlerin İran’la Kürdistan Bölgesi arasındaki samimi ilişkileri bozmak isteyenlerin uydurmaları olduğunu söyledi.

PJAk militanlarının Irak içerisinde bulunduğunu belirten Hüseyin Zulfikari, Irak merkezi hükümetinden ve Kürdistan Bölgesel Yönetiminden sınırları daha sıkı kontrol etmelerini beklediklerini ifade etti.

Irak’ın da PJAK’ı terör örgütü olarak gördüğüne dikkat çeken Hüseyin Zulfikari, “Irak’tan ve Kürdistan yönetiminden terör örgütlerinin faaliyetlerini önlemelerini bekliyoruz” diye konuştu.

Öte yandan İran’ın Erbil Konsolosu Seyyid Kazım Hüseyni, İran-Irak sınırındaki sorunların incelenmesi için İran, Irak ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi temsilcilerinden oluşan üçlü bir komisyon kurulduğunu açıkladı.

İran güvenlik güçlerinin PJAK’a bağlı teröristlerin İran’a sızmaları karşısında örgütün kamplarına ve mevzilerine yönelik operasyonlar yaptığını belirten Hüseyni, operasyonların ülkesiyle Kürdistan Bölgesi arasındaki ticari ilişkilere herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 16:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35