banner39

İran'dan müzakere yeri için farklı açıklamalar

Türkiye ile İran arasında Suriye konusunda yaşanan görüş ayrılığı, Tahran'ın 5 artı 1 ülkeleriyle yapmayı planladığı nükleer müzakerelere de yansıdı.

Ortadoğu 04.04.2012, 12:56 04.04.2012, 16:48
İran'dan müzakere yeri için farklı açıklamalar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran'ın P5+1 ülkeleriyle gerçekleştirmeyi planladığı nükleer müzakerelerin Türkiye yerine Irak'ta yapılmasını istediği bildirildi.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, teklifin kendilerine İranlı bir heyetin Bağdat ziyareti sırasında iletildiğini açıkladı.

Reuters'a konuşan Zebari, "Teklif onlardan geldi. İran'dan bir heyeti kabul ettik... Bugün de P5+1 ülkelerinin elçisiyle görüşüp teklif mektubunu ileteceğiz" dedi.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’e tavsiyelerde bulunan Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Genel Sekreteri Muhsin Rızai de dün yaptığı açıklamada, yeni tur nükleer görüşmeler için İstanbul yerine Bağdat, Beyrut ve Şam’ın uygun seçenekler olabileceğini söylemişti. Rızai, "Türkiye'nin bazı anlaşmalara bağlılık sözünü tutmadığını" belirtmişti.

Hem İranlı hem de Batılı yetkililerin önceki açıklamaları, İran ve BM’nin beş daimi üyesi ile Almanya'dan oluşan P5+1 ülkeleri arasında 13 Nisan’da yapılması planlanan nükleer müzakerelere Türkiye'nin ev sahipliği yapması konusunda hemfikir olunduğu yönündeydi.

Nitekim ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, müzakerelerin İstanbul'da yapılacağını açıklamıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen ay İran’daki temasları sırasında İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi de, “Türkiye görüşmeler için en iyi seçenek” demişti.

İLK TERCİHİMİZ İSTANBUL

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, İstanbul'un, nükleer görüşmeler için ilk tercihleri olduğunu söyledi.

Salihi "Görüşmelerin Bağdat'ta ya da Çin'de yapılması da seçeneklerimiz arasında" diyerek, bunun her iki tarafın uzlaşması gereken bir konu olduğunu belirtti.
Salihi, görüşmelerin içeriğinin, tarihinden ve yerinden daha önemli olduğunu belirtti.
"5 + 1" olarak adlandırılan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri; Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa Rusya ve Çin'in yanı sıra Almanya 'nın oluşturduğu batılı ülkelerle İran arasında yapılacak görüşmeler 13 Nisan'da başlayacak.

DAHA ÖNCE DE ŞAM DEMİŞLERDİ

İran, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya ile İran'ın nükleer müzakereleri konusunda 13 Nisan'da yapılacak toplantının İstanbul’dan farklı bir yerde yapılmasının daha iyi sonuçlar vereceğini savundu.

İran’ın dini lideri Ali Hamaney’e tavsiyelerde bulunan, Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai, Türkiye’nin İran ile yapılan bazı anlaşmalara bağlı kalmadığını belirterek, nükleer görüşmelerin Şam, Bağdat, veya Beyrut’ta yapılması yönünde teklif verileceğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü