banner15

İran'dan nükleer anlaşma konusunda AB'ye 60 günlük süre

İran, ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından anlaşmanın geleceğiyle ilgili AB'ye 60 günlük bir süre tanıdı.

İran'dan nükleer anlaşma konusunda AB'ye 60 günlük süre

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ile 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından, anlaşmanın geleceğine yönelik belirsizlik sürüyor.

Tahran'daki parlamentonun resmi internet sayfasından yapılan açıklamaya göre, İran nükleer anlaşmanın ABD olmadan da hayata geçirileceğine dair AB'den güvence istiyor. Açıklamada, Pazar günü İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Aragchi'nin de katıldığı bir toplantıda AB'ye bu konuda 60 günlük süre verileceği üzerine uzlaşıldığı belirtildi.

Yine İran kaynaklı haberlere göre AB'nin anlaşmaya taraf üç ülkesi olan Almanya, Fransa ve İngiltere bu sürenin 90 gün olmasını istiyor. Konunun Salı günü Brüksel'de toplanacak Dışişleri Bakanları'nın gündemine gelmesi bekleniyor.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Trump'ın anlaşmadan çekildiğini açıklamasının ardından ülkesinin anlaşmaya bağlı kalmak istediğini açıklamıştı. Ancak Ruhani bunun için anlaşmanın özellikle ekonomik yükümlülüklerinin hayata geçirileceğine dair birkaç hafta içinde garanti sunulmasını şart koşmuştu. Ancak ABD'nin İran'a yönelik yaptırım kararlarının işi zorlaştırdığı belirtiliyor.

Cevad Zarif kulislere Moskova'dan başladı

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmaya taraf ülkelerle tek tek görüşmelere başladı. Zarif'in ilk durağı Rusya oldu. Pazartesi günü Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile ortak bir basın toplantısı gerçekleştiren Zarif yapacağı görüşmelerin amacının, "İran ulusunun çıkarlarının korunacağına yönelik garanti talep etmek" olduğunu vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da Rusya ve Avrupa'nın nükleer anlaşmaya yönelik ortak çıkarlarını korumak zorunda olduklarını ifade etti.

Fransa ABD'nin yaptırımlarından muaf tutulmak istiyor

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan anlaşmanın halen geçerli olduğu belirtilerek ABD'nin anlaşmadan çekilme kararının üzüntü verici olduğu, Fransa'nın bu kararı desteklemediği ve anlaşmaya imza koyan tüm taraflar gibi İran ile ticari ilişkileri geliştirmeye devam edeceği vurgulandı.

Fransa'nın yeni yaptırımları reddettiği belirtilen açıklamada, "ABD yönetiminden, yeni yaptırımların nükleer anlaşma çerçevesinde İran ile ticari ilişkileri sürdüren veya burada yatırım yapan Fransız ve Avrupalı şirketlere uygulanmamasını istiyoruz" ifadelerine yer verildi.

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 5 daimi üyesi (ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Rusya) ve Almanya, İsviçre'deki uzun müzakerelerden sonra Temmuz 2015'te Tahran yönetiminin nükleer çalışmalarının kontrol altına alınmasına dair bir anlaşma yapmış ve bu anlaşma Ocak 2016'ta yürürlüğe girmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta ülkesinin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilme kararı aldığını duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 18:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48