banner39

İran'dan Suriye için yeni bir 'çözüm planı'

İran'ın Suriye sorununu çözecek dört maddelik yeni bir öneri paketi hazırladığı, pakette yeni bir ulusal hükümetin kurulmasının yer aldığı belirtiliyor. Paketin BM genel sekreterine sunulması bekleniyor

Ortadoğu 05.08.2015, 17:33 05.08.2015, 17:55
İran'dan Suriye için yeni bir 'çözüm planı'

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hasan El Lahyan, ülkesinin Suriye krizi için dört maddelik çözüm önerisinde yeni değişiklikler yaptığını duyurdu. Yeni şekliyle çözüm önerisinin Tahran ile Şam arasında tartışılmasının ardından BM genel sekreterine sunulacağını ifade eden Lahyan, yeni önerinin detaylarına değinmedi.

Arap basınında yer alan haberlere göre, İran dışişleri bakanlığının üst düzey bir yetkilisi, dört maddeden oluşan yeni önerinin Suriye’de hemen ateşkes sağlanması, ulusal birlik hükümetinin kurulması, ülkedeki tüm etnik ve mezhepçi gruplara uyacak şekilde anayasanın değiştirilmesi ve uluslararası gözlemcilerin denetiminde seçimler yapılmasını içerdiğini söyledi.

Yeni önerinin Türkiye, Katar, Mısır ve bazı BM üye ülkeleriyle ele alındığını da kaydeden İranlı yetkili, ‘IŞİD’e karşı herhangi bir koalisyonun BM şemsiyesi altında çalışmasına, Irak ve Suriye yönetim ve halkına yardım etmeyi hedeflemesine ısrar ediyoruz’ diyerek, IŞİD ile mücadelesinin en etkili yolunun örgüte nakit ve silah akışını kesmek olduğunu vurguladı.

Bu arada, Suriye dışişleri bakanı Velid El Muallim ve ‏Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Boğdanov’un İran’ın yeni grişimini iranlı yetkililerle ele almak için Tahran’a resmi ziyarette bulundukları belirtildi.

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?