İran'dan Suriye İhvanı'na ilginç teklif

İran, Suriye İhvanı'na Esad'ın hükümeti kendilerine devretmesi karşılığında kendileriyle masaya oturma teklifi götürmüş

İran'dan Suriye İhvanı'na ilginç teklif

Suriye'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Sözcüsü Ömer el-Meşuh, İran'ın Suriye Devlet Başkanı Esad'ı, hükümeti İhvan'a bırakması için ikna etmeleri karşılığında kendileriyle masaya oturmaları teklifini reddettiklerini söyledi.

Sözcü Meşuh, İran'ın, Esad'ı hükümeti İhvan'a bırakması için ikna etmeleri karşılığında kendileriyle masaya oturma teklifini reddettiklerini ifade ederek, "İran'ın bu teklifiyle gururlanmadıklarını, bunu kendi tutumlarından vazgeçmediklerini vurgulamak için dile getirdiklerini ve tüm muhalif grupların tutumunun da aynı olduğunu" dile getirdi.

İran'ın, Suriye rejimine yönelik tutumunun değiştiğini ortaya koymadığı sürece İhvan'ın ona karşı tutumunun değişmeyeceğini ifade eden Meşuh, "Suriye rejiminin kendi halkını öldürmek için kullandığı ana araçlardan biri olan İran ile masaya oturmayı nasıl kabul edebiliriz" dedi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkan Yardımcısı Faruk Tayfur, son günlerde yaptığı açıklamada, SMDK'ya İran ile masaya oturması için 7 kere teklif geldiğini ve bu tekliflerden birinin de Esad sonrasında kendilerinin İran ile masaya oturmayı kabul etmesi karşılığında Esad'ı, hükümeti İhvan'a bırakmaya ikna etmek olduğunu söylemişti.

İstanbul'da düzenlenen SMDK 10. Genel Kurul Toplantısı'nın pazartesi günü kapanışında yapılan yazılı açıklamada, Suriye halkını öldürmede ortak olması nedeniyle Suriye krizinin siyasi yollarla çözümünde İran'ın herhangi bir rolünün olmasının reddedildiği vurgulanmıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 08:35
banner53
YORUM EKLE

banner39