banner39

İran'dan Suriye ve Yemen için diplomatik atak

İran Yemen ve Suriye için Eylül ayında yeni bir atağa geçerek Körfez ülkeleri ile çözüm müzakereleri başlatacağını duyurdu

Ortadoğu 14.08.2015, 17:39 15.08.2015, 14:00
İran'dan Suriye ve Yemen için diplomatik atak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Eylül ayında körfez ülkeleri ile doğrudan görüşmelere başlayacağını açıkladı. Tarafsız bir bölgede yapılacak görüşmelerin yoğunluklu olarak Yemen ve Suriye sorunlarına çözüm yolları aranacak.

İran, Suriye ve Yemen'de yaşanan krizlerin aşılması için harekete geçiyor. Tahran iki ülkede yaşanan siyasi krizlere çözüm için 6 Körfez ülkesiyle görüşmeler yapacak. DW'nin haberine göre, İran Dışişleri Bakan yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Körfez ülkeleriyle müzakerelerin ilk turunu, Eylül ayında başlamayı planladıklarını açıkladı.

Müzakerelerde Suriye ve Yemen'de yaşanan gelişmelerle ilgili olarak İran ve Körfez ülkeleri arasında siyasi farklılıkların giderilmesi ve ortak bir girişim başlatılması amaçlanıyor.

İran'ın asıl hedef ise IŞİD'e karşı daha etkin mücadele edilebilmesi olduğu düşünülüyor. Tahran, iç savaşın devam ettiği Suriye ve Yemen'deki sorunların ortak bir politika üretilmeden çözülemeyeceği görüşünü savunuyor.

Görüşmelere altı Körfez ülkesi Bahreyn, Katar, Kuveyt, Umman, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin yanı sıra Türkiye'nin de katılabileceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?