banner15

İran’dan Suudi Arabistan’a müzakere çağrısı

İranlı yetkili Ali Kadı Asker, Mekke’de düzenlediği basın toplantısında Suudi Arabistan’a müzakere çağrısında bulundu

İran’dan Suudi Arabistan’a müzakere çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in resmi temsilcisi Ali Kadı Asker, iki ülke arasında yaşanan sorunların müzakere yoluyla çözebileceğini ifade etti.

Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde basın toplantısı düzenleyen İran hacılarından sorumlu ve Ali Hamaney’in temsilcisi Ali Kadı Asker, hac münasebetiyle bir araya geldikleri Suudi Arabistanlı yetkililerle 'yapıcı ve faydalı görüşmeler' yaptıklarını söyledi.

Hamaney'in temsilcisi Asker, iki ülke yetkilileri olarak hac organizasyonu için bir araya gelmek zorunda kaldıklarına işaret ederek, siyasi sorunların çözümü için de bir araya gelebileceklerini söyledi.

Kadı Asker, ülkenin resmi haber ajansı İRNA'da yer alan açıklamasında, İran ve Suudi Arabistan'ın bölgenin iki büyük devleti olduğunu ve yaşanan sorunların müzakere yoluyla çözülebileceğini açıkladı.

"Düşmanlık ve kin"in İran ve Suudi Arabistan'ı "bölgesel amaçlarına ulaştırmayacağına" değinen Kadı Asker, IŞİD'in Ortadoğu'yu etkisi altına aldığı bir süreçte "daha büyük hedeflerin peşinden gidilmesi" ve komşu ülkelerle bölgesel bir birliğin kurulması gerektiğini savundu.
 

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48