banner15

İran'dan Türkiye çıkışı!

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in en yakın adamlarından Ayetullah Şehrudi, Batı'nın bölgedeki "gerçek İslam" yerine Türkiye'deki liberal İslam'ı yerleştirmeye çalıştığını ileri sürdü.

İran'dan Türkiye çıkışı!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in en yakın adamlarından ve İran yargı kurumunun eski başkanı Ayetullah Mahmud Haşimi Şehrudi,Türkiye'deki İslam'ı "liberal İslam" olarak niteleyerek, Batı'nın bölgedeki "gerçek İslam" yerine Türkiye'deki liberal İslam'ı yerleştirmeye çalıştığını ileri sürdü.

İran'ın Mehr Ajansı'nın haberine göre, bir dönem yargı kurumunun başında bulunan ve dini lider Hamaney'in yakın çevresinden olan Şehrudi, Türkiye'nin liberal İslam'ı yayarak Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri kendi lehine kullanmaya çalıştığını iddia etti.

Batılı güçlerin, bölge ülkelerinin İran'la ilişki kurmasından korktuğunu öne süren İranlı lider, "Batı bu yüzden Türkiye'deki liberal İslam gibi yeni İslam modelleri ortaya atarak gerçek İslam'ın yerine bunu yerleştirmenin yollarını arıyor" dedi.

Şehrudi, Mısır halkının ABD ve İsrail'e sıcak bakmadığını savunarak, "Fakat İsrail'le ilişki kuran ve ABD'nin müttefiki olan Türkiye, Mısır'daki direnişin hamisi gibi davranarak bizim adımıza çözümler ve inisiyatifler dayatıyor" diye konuştu.

İranlı lider, kendilerinin emperyalist güçlerin komplolarını engelleyerek ezilen Filistin halkıyla direniş cephesine gerçek desteği verdiğini savundu.

İRANLI VEKİLDEN SURİYE UYARISI

Öte yandan, İran Meclisi İnsan Hakları Komitesi Başkanı Zöhre Elahian, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım'ı uyararak, Suriye lideri Beşşar Esad'ın zayıflatılmasının İsrail'in işine yarayacağını söyledi.

Tehran Times'ın haberine göre dün Tahran'da Büyükelçi Yardım'la bir araya gelen İranlı vekil, Ankara'nın Şam rejimine karşı tavrını dolaylı bir dille eleştirerek, "Beşşar Esad hükümetini zayıflatmaya yönelik her hareket Siyonist rejimin işine yarar" dedi. Elahian, Türkiye ve İran'ın iki Müslüman ülke olarak, İsrail'e karşı İslami direnişi güçlendirmek için her türlü çabayı göstermesi gerektiğini söyledi.

Büyükelçi Arın'sa, İranlı vekili sözlerine karşılık, Türkiye'nin Suriye'deki gelişmelerden endişe duyduğunu belirterek, Ankara'nın soruna barışçı bir çözüm aradığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 10:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35