İran'dan Türkiye'nin IŞİD operasyonuna ilk yorum

İran, Türkiye'nin IŞİD operasyonu ile ilgili olarak terörle mücadelenin ülkelerin egemenliğine saygı çerçevesinde yapılması gerektiği açıklamasını yaptı

İran'dan Türkiye'nin IŞİD operasyonuna ilk yorum

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de IŞİD'e yönelik Türkiye'nin operasyonlarını değerlendiren İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, "Terörizme karşı mücadele, ülkelerin milli egemenliğine saygı çerçevesinde yapılaması gerekiyor" dedi.

Türkiye'nin IŞİD’e karşı düzenlediği operasyonlarla ilgili İran'ın resmi haber ajansı İRNA'nın sorusunu cevaplayan Bakanlık Sözcüsü Merziye Afham, "Terörizme karşı etkin bir mücadele için devletlerin çok boyutlu işbirliği yapması gerekiyor ancak bu aynı zamanda ülkelerin milli egemenliğine saygı gösterilerek uluslararası hukukun temel ilkelerine uygun olarak yapılmalı" diye konuştu.

Afham, "Devletlerin milli egemenliğini zayıflatacak her türlü eylem, şüphesiz terör gruplarını vahşi cinayetlerini ilerletmek için cesaretlendirecek" ifadelerini kullandı.

İran'ın terörizmle mücadele için uluslararası işbirliği yapılmasını olumlu karşıladığını kaydeden İranlı Sözcü, "Terör gruplarına karşı her türlü eylemin terörizm kurbanı olan ülkelerin devletleriyle koordineli şekilde yapılmalı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2015, 10:48
banner53
YORUM EKLE

banner39