banner15

İran'dan Türkiye'ye 'rapor' desteği

İran, BM raporunda İsrail'in nüfuzu olduğu belirterek Türkiye'nin rapordan sonraki tutumunun takdire değer olduğunu açıkladı

İran'dan Türkiye'ye 'rapor' desteği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran, Türkiye'nin İsrail ile diplomatik ilişkileri en düşük seviyeye düşürmesini memnuniyetle karşılarken, "BM'nin Mavi Marmara raporu üzerindeki İsrail nüfuzunun endişe verici olduğunu" bildirdi.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'nın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin İsrail ile diplomatik ilişkileri ikinci katip düzeyine düşürmesinden duyulan memnuniyete yer verildi.

İsrail'in, BM Soruşturma Komisyonu tarafından hazırlanan Mavi Marmara raporu üzerindeki nüfuzundan endişe duyulduğu belirtilen açıklamada, Gazze'ye yönelik İsrail ablukasının yasal olarak gösterilmek istenmesinin de kabul edilemeyeceği ifade edildi.

Açıklamada, ''Siyonist İsrail'in, BM Soruşturma Komisyonunun Mavi Marmara saldırısıyla ilgili raporuna müdahale edebilmek için en baştan çeşitli şartlar öne sürdüğü'' kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, 'İsrail'in, Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren konvoydaki Mavi Marmara gemisine uluslararası karasularda saldırısını kınayan Goldstone raporundan sonra BM Soruşturma Komisyonunun raporunu etkilemek ve tahrif etmek için büyük çaba gösterdiğine' dikkat çekildi.
Raporun henüz resmen açıklanmadan basında yer almasının da eleştirildiği açıklamada, BM'den raporla ilgili olarak İsrail nüfuzuna karşı kendisini koruması ve resmi raporda gerekli düzeltilmenin yapılması istendi.

Açıklamada, İsrail'in, Mavi Marmara gemisine saldırısının yasa dışı ve gayri insani olduğu bir kez daha vurgulandı.

Konuya ilişkin İran medyasında yer alan haber ve yorumlarda da, "BM Soruşturma Komisyonu tarafından hazırlanan Mavi Marmara raporunun İsrail yanlısı bir içerik taşıdığı" görüşü dile getirildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2011, 11:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35