İran'dan UAEA'ya izin çıktı

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Salihi, "İran, UAEA'ya Geçin madenleri ve Erak’taki ağır su reaktörlerini denetleme izni verdi” dedi.

İran'dan UAEA'ya izin çıktı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) arasında ortak bildiri imzalandı. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, "İran, UAEA'ya Geçin madenleri ve Erak’taki ağır su reaktörlerini denetleme izni verdi" dedi.

Salihi, daveti üzerine Tahran’a gelen UAEA Başkanı Yukio Amano ile gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından, İran ile UAEA arasında ortak bildiri imzalandığını duyurdu.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA'da yer alan habere göre, Salihi, bildiri gereğince İran'ın UAEA'ya Geçin madenleri ve Erak’taki ağır su reaktörlerini denetleme izni verdiğini söyledi. Salihi, görüşmenin ardından yapılan basın toplantısında, "Bugünkü ortak bildiri, çözüme kavuşmamış konular hakkında iki tarafın atacağı adımları belirliyor" dedi.

Bildirinin imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Salihi, "Ajans ile başından beri şeffaf bir işbirliği içerisinde olduk ancak maalesef bazı konular henüz çözüme kavuşturulamamıştı. Sonunda bu bildirinin imzalanmasından son derece memnunuz" diye konuştu.

Nükleer konularda ele alınması gereken birçok sorun bulunduğunu belirten Salihi, şöyle devam etti:

"Bunlardan nükleer faaliyetlerimizin mahiyeti hakkındaki sorunlar geçmişte çözüme kavuşturuldu. Bu aşamada sorunları tek tek ele almayı ve adım adım ilerlemeyi kararlaştırdık. İlk adımda taraflar arasında daha fazla karşılıklı güvenin inşa edilmesine karar kıldık. Sonraki adımda her iki taraftan uzmanlar görüşmeleri sürdürecek. Bu iki adım için 3 aylık bir zaman zarfı belirledik.”

Çok olumlu bir görüşme yaptıklarını ifade eden Salihi, "Sayın Amano'nun ortak bir bildiri imzalayarak İran’dan ayrılıyor olmasından ve her iki tarafın da gelecekteki yol haritasının belirlenmiş olmasından son derece memnunuz. UAEA’daki yapay nükleer dosyamızın en kısa zamanda kapanmasını umut ederek belirlediğimiz bu yol haritasını izleyeceğiz” diye konuştu.

UAEA Başkanı Amano da "Sayın Salihi’nin de belirttiği gibi Ajans ve İran daha fazla işbirliğini içeren ortak bir bildiri üzerinde anlaşmış ve imzalamıştır. Sayın Salihi bildiri hakkında gerekli açıklamayı yaptılar, bu nedenle daha fazla ayrıntıya işaret etmeyeceğim” dedi.

Bildiride yer alan ve atılması planlanan adımların ciddi olduğunu vurgulayan Amano, yeni bildiride eski raporlarda yer alan ve çözüme kavuşan maddelere yer verilmediğini söyledi. Amano. "Ajansın geri kalan görüş ayrılıklarını, yüksek bir enerji ve işbirliği ile çözüme kavuşturacağını temin ederim” ifadesini kullandı.

Amano, Ajansın bildiride belirlenen üç aylık sürede İran'ın denetime açtığı iki tesisi denetleyip raporlarını sunacağını belirtti.

Amano, bildirinin, İran’ın 5+1 ülkeleri arasında yürütülen nükleer müzakerelere olumlu etkisinin olup olmayacağı sorusuna, "Daha önce de belirttiğim gibi, İran’ın Ajans ile yürüttüğü görüşmeler, 5+1 ülkeleri ile yürüttüğü görüşmelerden tamamen ayrıdır. Bu nedenle bugün imzaladığımız bildirinin, 5+1 müzakerelerine nasıl yansıyacağı hakkında yorum yapmamın uygun olacağını zannetmiyorum” cevabını verdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 14:18
banner53
YORUM EKLE

banner39