banner39

İran'dan yeni nükleer tesis

Ülkenin ikinci oksit uranyum üretim merkezi hizmete açıldı

Ortadoğu 09.04.2013, 10:23 09.04.2013, 10:23
İran'dan yeni nükleer tesis

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran'da ülkenin ikinci oksit uranyum (sarı kek) üretim merkezi hizmete açıldı.

Devlet televizyonu IRINN, Yezd eyaletine bağlı Sagend uranyum madeni merkezinden çıkarılan uranyumun, Şehit Rızainejad tesislerinde oksit uranyuma dönüştürme işleminin resmen başladığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın video konferans yöntemiyle açılışını yaptığı tesislerde yılda 60 ton oksit uranyum üretileceği belirtildi.

Ahmedinejad, "Nükleer Teknoloji Günü" dolayısıyla Tahran'daki Atom Enerjisi Kurumunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, nükleer bilimin tıptan enerjiye, sanayiden tarıma birçok alanda insanlığın hizmetinde olduğunu söyledi.

Nükleer bilim ve teknolojide kısa sürede kayda değer başarılar elde ettiklerini belirten Ahmedinejad, bu alandaki çalışmaların aksamadan süreceğini ifade etti.

"5+1" grubu ile yapılan nükleer müzakerelere de değinen Ahmedinejad, bu ülkelerden diğer milletlerin haklarına saygı duymalarını istedi.

Ahmedinejad, dünyanın, tüm milletlerin katılımıyla idare edilmesi gerektiğini belirtti, sömürgeci ve dayatmacı anlayışın artık geride kaldığını vurguladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?