banner15

İran'ın ilk 'nano teknoloji' ihracı Güney Kore'ye

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sorena Settari, İran'da nano teknoloji üretimlerini ilk kez Güney Kore’ye ihraç ettiklerini açıkladı.

İran'ın ilk 'nano teknoloji' ihracı Güney Kore'ye

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Sorena Settari, yaptırımların kaldırılması ardından, Güney Kore'ye ilk İran nano ürün ihracının gerçekleştiğini bildirdi.

İranlı haber ajanslarına konuşan Settari, İran nano teknolojide hızlı yükselişine dikkat çekerek, bu ürünlerde İran'ın altıncı sıraya yükseldiğini belirtti. Uzay sektörünü de değerlendiren Settari, bu alanda belirlenen hedeflere ulaşmak için İran’da var olan tüm kapasitelerden yararlanmak gerektiğini kaydetti. Settari, uzay teknolojileri alanında sadece devletin imkanlarından değil, aynı zamanda özel sektörün kapasitelerinden de yararlanmanın şart olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE-İRAN ARASINDA NANO ANLAŞMASI

Geçtiğimiz günlerde Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, İran ile nano teknoloji başta olmak üzere pek çok alanda işbirliği yapılması konusunda görüş birliğine varıldığını belirtmişti. Saraç anlaşmayla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bilindiği üzere özellikle nano teknoloji alanında İran, dünya klasmanında çok iyi bir durumda ve her yıl yerini daha da yükseltiyor. Nano teknoloji başta olmak üzere pek çok alanda işbirliği yapabileceğimiz hususlarında görüş birliğine varıldı. Daha sonra Tahran’daki Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde incelemelerde bulunduk. Bu üniversite de dünya sıralamalarında yeri olan bir üniversite. Türkiye'deki bazı üniversitelerimizde temayüz eden bazı alanlarda işbirliği noktasında yine görüş birliğine varıldı."

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 11:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48