banner39

İran'ın Mehabad şehrinde halk sokağa döküldü: İki ölü

İran'da Kürtlerin yaşadığı Mehabad kentinde istihbarat elemanları tarafından cinsel saldırıya uğradığını söyleyen bir kadının intiharı sonrası, şehir halkı sokağa döküldü ve polisle çatıştı

Ortadoğu 08.05.2015, 09:56 08.05.2015, 10:57
İran'ın Mehabad şehrinde halk sokağa döküldü: İki ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'ın Mehabad şehrinde yaşayanlar, bir kadının cinsel taciz sonrası intihar ettiği iddialarının ardından sokağa döküldü, polisle çatıştı. Olaylarda iki kişi hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı ve gözaltı var.

Olaylar bir otelde çalışan Ferinaz Hüsrevani'nin kendisini çalıştığı otelin dördüncü katından aşağı atarak intihar etmesiyle başladı. Hüsrevani, iki istihbarat elemanının kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu belirterek intihar ettiği söylendi. Bunun üzerine toplanan şehir halkı protesto gösterileri yapmaya başladı. 

Kalabalık olayın yaşandığı oteli ateşe verdi. İran polisi olaylara sert müdahalede bulundu, gerçek mermilerin kullanıldığı müdahalede iki kişi hayatını kaybetti 30'a yakın kişi de yaralandı.

Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı kentte, olağanüstü hal ilan edildi. Hüsrevani'nin ölümünün intihar mı cinayet mi olduğu konusundaki soruşturma devam ediyor. Olaylarda protestocu grupların İran bayraklarını da ateşe verdiği görüldü. 

İran'da 2009 yılında da benzer bir olay yaşanmış, Reynaneh Cabbari isimli bir kadın, İranlı bir istihbaratçı tarafından saldırıya uğramıştı. Cabbari, kendisine saldıran istihbaratçıyı öldürmüş, dava sonucunda da suçlu bulunarak, 2014 yılında idam edilmişti. İki olayın da ortak noktası saldırıyı gerçekleştirdikleri iddia edilen kişilerin istihbarat elemanı olması. 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?