İran'ın nükleer programında karar bugün verilecek

İran ve 5+1 ülkeleri arasında son kez ertelenen müzakerelerde bugün nihai karar beklenirken net bir anlaşmanın hala söz konusu olmadığı belirtiliyor

İran'ın nükleer programında karar bugün verilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bugün sonuncusu yapılacağı düşünülen İran nükleer müzakereleri bugün Viyana’da başladı. Diplomatlardan gelen bilgilere göre görüşmelerin öğleden sonra bitirilmesi planlanıyor fakat tartışmalı konular üzerinde hala anlaşma sağlanamadığı söyleniyor. Daha önce üç defa uzatılan görüşmelerin son ayağı için müzakerecilerin artık isteksiz olduğu söyleniyor.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi konu hakkında, “müzakerelerin sonuna gelmiş olmamız heyecan verici fakat bazı meselelerde ayrışmalarımız var” dedi.

Geçtiğimiz hafta müzakereleri terk eden Rusya ve Çin Dışişleri Bakanları dün akşam saatlerinde geri döndü. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, “Dışişleri bakanları çözüme ulaşacaktır. Artık daha fazla ilerleme olmayacağına inanıyoruz.”
Amerikan Dış İşleri Bakanı John Kerry, görüşmeler başlamadan önce geldikleri noktanın umut verici olduğunu söylerken görüşme arasında basın mensuplarına konuşan Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, artık daha fazla görüşme olmayacağını düşündüğünü ifade etti.

İran’da bulunan Hasan Ruhani ise anlaşmanın yakın olduğunu fakat hala aşılması gereken noktalar olduğunu vurguladı. Güvenlik Konseyi’nin, İran’ın kendi tesislerinde nükleer silah üretmediğine dair kesin bir şeffaflık sağlaması teyidine karşılık İran'a yaptırımlar kaldırılacak ve dolayısıyla milyarca dolar para kazanacak.

Üzerinde anlaşma yapılamayan konular ise BM'in İran’a uyguladığı silah ambargosunu kaldırması ve anlaşma sonrasında İran’ın nükleer aktivitelerini illegal olarak tanımlamaktan kararlı bir şekilde uzak durması. İran’ın nükleer enerjinin ne kadarını ihraç edeceği konusunda kısıtlamalar da tartışılıyor.

HAMANEY: ANLAŞMA YAPILSA BİLE ABD İLE MÜCADELE DEVAM EDECEK

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, nükleer bir anlaşma sağlanması durumunda dahi ABD ile mücadelenin devamı edeceğini ifade etti. Hamaney, mücadeleye hazırlıklı olunmasını istedi

Başkent Tahran'da üniversite öğrencilerinin katıldığı bir toplantıda konuşan Hamaney'e, İran ve '5+1' ülkeleri ile yürütülen nükleer müzakerelerden çıkan sonuca karşı İran'ın tavrının ne olacağı soruldu. Hamaney soruya karşılık, "Sultacı güçlere karşı mücadelemiz bitmez. Bu devrimimizin temel ilkesidir, yapmazsak Kuran'a bağlı değiliz demektir" diye konuştu. ABD'yi sultacı güçlerin mükemmel örneği olarak tanımlayan İran lideri, "Kendinizi mücadelenin devamı için hazırlayın" talimatını verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 14:26
banner53
YORUM EKLE

banner39