banner39

İran'ın radara yakalanmayan uçan botları

İran, radara yakalanmayan uçan bot filosu kurarak Devrim Muhafızları'na teslim etti.

Ortadoğu 29.09.2010, 01:34 29.09.2010, 09:40
İran'ın radara yakalanmayan uçan botları


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Nükleer programıyla dünyayı karşısına alan İran savunma teknolojisinde bir yeniliğe daha imza attı. Seri üretimine geçilen son ürün de hem yüzebilen hem de uçabilen botlar oldu.

İran, Bavar-2 adını verdiği uçan bot filosu hazırladı. İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Ahmed Vahidi'nin katılmasıyla düzenlenen törende uçan bot filosu Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri'ne teslim edildi.

Basra Körfezi'nde devriye gezen İran Devrim Muhafızları'nın hizmetine sunulan botlar denizde yüzdüğü gibi uçma özeliklerine de sahip. İran'ın tamamen yerli üretimi olan uçan botların en önemli özelliği radara yakalanmıyor olmaları. Küçük bir uçağı andıran deniz botları gözetleme görevinin yanı sıra füze fırlatma yeteneğini de barındıryor. 'Bavar-2' adı verilen botlar aynı zamanda istihbarat toplama özelliğine de sahip.

İran Deniz Hava Sanayi ve Savunma Bakanlığı Malik Eşter Sanayi Üniversitesi'nin iş birliğiyle hazırlanan ve üretilen Bavar-2 adlı uçan botun asıl özelliğinin deniz üzerinde devriye gezmek ve gözetlemek olduğunu söyleyen Tuğgeneral Vahidi, "Radara yakalanmayan Bavar-2 otomatik silahla, gece gündüz görüşlü dürbünlerle donatılabiliyor. Fotoğraf çekip merkeze gönderebilen Bavar-2'ler İranlıların gururu olacak" diye konuştu.  
 

 

banner53
Yorumlar (1)
gelen dost 11 yıl önce
başı eğilmek istenen islam dünyasının baş eğmez yiğidine islam dünyasından selamlar.ALLAH yolunuzu açık etsin.sizler daima haçlıkların bağrında bir hançer,islamın kııcı kalacaksınız türkiyeden MUHAMMED ORDUSUNA selamlar ALLAHU EKBER
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü